Żywokost (żywokost lekarski) – Właściwości, zastosowanie, przepis

4
51841
zywokost-lekarski
zywokost-lekarski

Żywokost lekarski w Polsce jest rośliną rosnącą pospolicie na terenie całego kraju. Osiąga do 1 metra wysokości, jego liście są zaostrzone i mają lancetowaty kształt. Kwiaty zaś są koloru fioletowo purpurowego. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca.

Już od lat zarówno nasze babcie jak i starożytni mnisi z wielu zakątków świata korzystają z właściwości korzenia tej rośliny. Związki w nim zawarte mają bardzo korzystny wpływ na wszelkiego rodzaju złamania, skręcenia i inne urazy.

Żywokost – skład i działanie

ashwagandha

Głównym składnikiem leczniczym w żywokoście jest alantonina. Jest ona również składnikiem wielu popularnych maści (jak np. Alantan) na oparzenia, otarcia i inne zewnętrzne urazy skóry. Wyciąg z żywokostu ma działanie ściągające, regenerujące i powlekające oraz bardzo szybko wchłania się do organizmu poprzez skórę właściwą. Stymuluje tkanki do szybszego odbudowywania się.

Żywokost lekarski
Żywokost lekarski

Przyczynia się do szybszego wypełniania ubytków kostnych po złamaniach. Nalewka z żywokostu jest używana również jako kosmetyk do twarzy i rąk. Pomaga zregenerować się skórze oraz sprawić aby była bardziej sprężysta.

Ponadto po wykorzystaniu wyciągu z żywokostu, zwiększa się liczba tzw. leukocytów obojętnochłonnych i następuje stymulacja mechanizmów obronnych organizmu. W jego składzie możemy znaleźć również polisacharydy, garbniki, skrobię, fruktany, asparaginę oraz sole mineralne z dużą ilością krzemu.

Najczęściej stosuje się okłady z żywokostu przy problemach z tkanką kostną. Nie jest stosowany tylko przy świeżo nabytych urazach. Możemy skorzystać z jego zalet również w przypadku chorób kręgosłupa, kolan, bóli reumatycznych itd. Dodatkowe działanie przeciwbólowe pomoże zmniejszyć ilość przyjmowanych tabletek przeciwbólowych w przypadku jego wystąpienia.

Jak stosuje się Żywokost? Jak zrobić maść i wyciąg?

Korzeń żywokostu lekarskiego
Korzeń żywokostu lekarskiego

Aktualnie z racji zaostrzonych norm prawnych, żywokost stosuje się jedynie w celach zewnętrznych. Posiada on alkoliody pirolizydynowe w składzie, które mogą być dla człowieka śmiertelnie trujące. Bardzo popularnym sposobem na korzystanie z właściwości tej rośliny jest robienie smarowanie urazu olejem z żywokostu bądź okładanie urazu papką z korzenia.

Z jego właściwości powinno się korzystać jak najszybciej po przebytym urazie i okładać miejsce zmieniając opatrunek kilka razy dziennie. W przypadku poważniejszego uszkodzenia skóry warto zaczekać jakiś czas aby rozpoczął się proces gojenia. 

Preparat domowy możemy wykonać na kilka sposobów, przedstawimy 2 najpopularniejsze:

Olej z żywokostu

Będziemy potrzebować do tego około 50 gram rozdrobionego korzenia żywokostu – możemy go kupić w sklepach zielarskich bądź w aptece (słabo dostępny) a także 250 ml oleju – możemy użyć oleju konopnego lnianego bądź innego. Rodzaj oleju jest ważny z racji jego daty przydatności. Im lepszej jakości olej wykorzystamy, tym dłużej możemy korzystać z preparatu. Niezdatny olej żywokostowy poznamy po zapachu.

Do słoika wsypujemy korzeń z żywokostu, zalewamy olejem i całość wstawiamy do garnka z wodą, podgrzewając go przez godzinę na wolnym ogniu. Następnie mieszamy miksturę i czekamy aż ostygnie ( słoik pozostawiamy w garnku). Przez ten czas olej wyciągnie właściwości żywokostu. Proces ten powtarzamy przez 3 dni.

“Papka” z żywokostu

Jest to szybszy przepis, który możemy wykorzystać w przypadku nagłych kontuzji. Zmielony korzeń możemy wykorzystać do okładania obolałych miejsc zaraz po przygotowaniu. 

W tym przypadku również potrzebujemy korzenia z żywokostu w ilości wystarczającej na wykonanie kilku okładów. Korzeń wkładamy do garnka z wodą i podgrzewamy przez 10-15 minut na wolnym ogniu aby zmiękł. Następnie należy zmielić go blenderem aż do uzyskania konsystencji papki. Po pierwszym okładzie resztę preparatu wsadzamy do lodówki i zmieniamy opatrunek kilka razy dziennie po uprzednim rozgrzaniu mazi do temperatury pokojowej. 

Podsumowanie

Żywokost jest świetnym preparatem używanym przez wiele lat zarówno przez nasze babcie jak i ludzi z wielu zakątków świata. Ma świetne działanie przeciwzapalne, wyciągające i pomaga szybciej regenerować się tkance kostnej i skórze. Jest również dobrym preparatem miejscowo uśmierzającym ból. Możemy go również zastosować jako okład do leczenia wielu schorzeń kręgosłupa, kolan itd. Przygotowanie wyciągu z żywokostu nie kosztuje dużo i jest on łatwo dostępny w sklepach zielarskich a także niektórych aptekach.

Jak najbardziej polecamy stosowanie żywokostu do miejscowego stosowania zewnętrznego. Dotarliśmy również do informacji, iż preparaty z żywokostem są używane do leczenia wrzodów i innych dolegliwości układu pokarmowego, jednak w przypadku chęci skorzystania z niego w takiej formie zalecamy konsultację z lekarzem. Pamiętaj o jego składzie, który jednocześnie ma zbawienne działanie na nasze ciało i jest również silną trucizną! 

ashwagandha

4 KOMENTARZE

  1. Żywokost to naprawdę cudowne zioło. nie ma nic lepszego na skręcenie czy złamanie. Jak komuś nie chce się gotować i leżeć z papka to mogę polecić olej z żywokostu. Wygodny do użycia, a potrafić zdziałać naprawdę cuda.

  2. Na bolacy kręgosłup najlepsza nalewka z żywokostu ewentualnie a koszyczków arnyki. Ale nalewke z żywokostu szybciej mozna przygotować,szybciej sie wchłania więc częściej stosuję żywokost. Kupuje w aptece paczke zmielonego korzenia żywokostu wysypuje zalewam wódka ,mieszam kilka dni i zaczynam nakładać sobie kompresy namoczone w nalewce na plecy naprawde pomaga. Nie polecam różnych gotowych maści na bazie zywokostu bo właściwości są ich bardzo marne. Najlepiej zrobić samemu nalewkę i robic sobie okłady.

  3. Taka mała roślinka a tyle właściwości 🙂 Pamiętam jak moja babcia zawsze zbierała żywokost i inne zioła jak byłem mały. Zastanawiałem się po co jej to jak przecież są lekarze… Teraz w dorosłym wieku wiem że miała racje. Pora wrócić do korzeni…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.