Woda utleniona – Właściwości lecznicze, zastosowanie, leczenie

0
9126
Woda utleniona
Woda utleniona

Woda utleniona to produkt z którym najczęściej mamy styczność przy zewnętrznej dezynfekcji ran. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Posiada ona również szerokie właściwości wybielające, odkażające i bakteriobójcze. To pozwala nam wykorzystać wodę utlenioną przy różnego rodzaju chorobach i dysfunkcjach organizmu. Niesie korzyści również przy wykorzystaniu w kosmetyce – możemy jej używać na włosy, twarz, skórę i paznokcie.

Istnieją na rynku książki specjalnie poświęcone jej właściwościom takie jak chociażby „Woda utleniona na straży zdrowia” – Iwan Nieumywakin. To pokazuje jak ceniona jest woda utleniona. Trudno nie wykorzystać tego co ma do zaoferowania. Zwłaszcza z racji jej niewysokiej ceny i łatwej dostępności.

Woda utleniona – Właściwości zdrowotne

ashwagandha

Przedstawimy teraz najpopularniejsze zastosowania wody utlenionej w kwestiach zdrowotnych. Wśród nich znajdziemy najpopularniejsze takie jak odkażanie ran a także właściwości wspomagające leczenie bólu gardła, halitozy, kataru i zatok i inne.

Dezynfekuje i oczyszcza drobne rany

Najpopularniejsze zastosowanie wody utlenionej. Jeśli masz ją w domu to zapewne była kupiona w tym celu. Roztwór 3% możemy kupić w każdej aptece i stosować bezpośrednio na ranę. Pomaga zatamować krwawienie i oczyścić tkankę z bakterii będących powodem infekcji i zakażeń. Należy pamiętać aby nie stosować wody utlenionej kilka razy na tą samą ranę. Taki zabieg może powodować hamowanie się gojenia z racji usuwania również przyjaznych bakterii, które ułatwiają gojenie.

Pomaga w leczeniu trądziku

Leczenie - Woda utleniona - Trądzik

Stosowanie wody utlenionej na trądzik działa tak samo jak w przypadku ran. Oczyszcza i przyśpiesza proces gojenia. Najlepszym sposobem jest namoczenie gazika kosmetycznego wodą utlenioną i przetarcie twarzy w miejscach objętych trądzikiem. Warto nadmienić iż tak samo jak w przypadku ran na powierzchni skóry, trądzik może być przemywany wodą utlenioną tylko raz! Jeśli będziemy powtarzać ten zabieg często to również możemy usunąć dobre bakterie, które wspomagają gojenie.

Pomaga zlikwidować przykry zapach z ust

Masz problem z halitozą? Woda utleniona (podobnie jak soda oczyszczona) ma właściwości pozwalające pozbyć się przykrego zapachu. W tym celu rozcieńczamy ok 5ml wody utlenionej 3% w 250ml wody i płuczemy nią usta. W tym przypadku również nie zalecamy wykonywać tego zabiegu zbyt często, ponieważ może on przyczynić się do usuwania dobrych bakterii, które również żyją w naszej jamie ustnej. Wykonywanie tego zabiegu raz w tygodniu powinno być wystarczające. Najlepiej stosować wodę utlenioną na przemian z płynem do płukania ust i sodą oczyszczoną.

Leczy katar i zatoki 

Woda utleniona wspiera szybszy powrót do zdrowia w przypadku kataru i problemów z zatokami. W celu leczenia należy sporządzić roztwór w proporcjach: 7 kropel wody utlenionej z 5ml soli fizjologicznej. Tak sporządzoną mieszankę wlewamy do nosa (najlepiej za pomocą pipetki bądź pustego opakowania po kroplach do nosa z dozownikiem).

Innym równie popularnym zabiegiem stosowanym w przypadku problemów z katarem i zatokami są inhalacje. Do ok. 150 ml  gorącej wody dodajemy 15-20 kropel wody utlenionej i ok 5-8 kropel soli fizjologicznej. Przygotowany napar wdychamy nosem. Dla szybszego efektu zabieg ten możemy powtarzać kilka razy dziennie.

Woda utleniona na choroby skóry

Stosowanie wody utlenionej okazuje się skuteczne również w przypadku takich chorób jak egzema czy łuszczyca a także grzybica stóp (i innych partii skóry). W przypadku tej ostatniej należy nacierać nierozcieńczoną wodą utlenioną miejsca dotknięte chorobą do czasu aż nie zniknie. Specyfik ten pomoże usunąć bakterie wywołujące chorobę.

Woda utleniona

Czy można przyjmować wodę utlenioną doustnie?

Znane osoby z medycyny naturalnej takie jak Iwan Nieumywakin opisuje w swojej książce stosowanie wody utlenionej w formie doustnej. Obecne badania dowiodły iż picie wody utlenionej może być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Preparat ten to wysoko stężony nadtlenek wodoru, który wypity może uszkodzić lub zaburzyć pracę układu nerwowego, oddechowego i serca! Takie praktyki mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia a nawet śmierci. Jeśli ktoś nie jest przekonany do tych stwierdzeń to prosimy o uprzednią konsultację z lekarzem przed doustnym podaniem wody utlenionej!

Wlewanie wody utlenionej do ucha

Kolejną znaną formą korzystania z właściwości wody utlenionej jest wlewanie jej do ucha. Ponoć tam znajduje się wiele bakterii, które powodują zapalenie gardła i inne infekcje. Jerzy Zięba opisuje w swoim wywiadzie w jaki sposób korzystać z jej właściwości: “Wodę utlenioną wlewamy do ucha przechylając się na bok bądź kładąc na łóżku tak aby roztwór się nie wylał. Początkowo wlewamy 1 kroplę aby sprawdzić czy nie czujemy dyskomfortu i bólu, jeśli po chwili nic się nie dzieje to zwiększamy dawkę do 4-5 kropli. Po 10-15 minutach odchylamy głowę tak aby pozbyć się roztworu z ucha i to samo powtarzamy w drugim uchu.

Z drugiej strony jednak, niektórzy specjaliści przestrzegają przed stosowaniem wody utlenionej bezpośrednio do ucha, które jest narządem o delikatnej budowie i może zostać w ten sposób uszkodzone. W tym przypadku również warto skonsultować się z lekarzem przed użyciem.

Woda utleniona w kosmetyce

Prócz właściwości zdrowotnych, woda utleniona znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce. Oto najpopularniejsze zastosowania:

  • Woda utleniona na wybielanie zębów – Dość często słyszy się o takim rozwiązaniu. Niestety, jak przekonują specjaliści, żadne z domowych sposobów nie działa w przypadku wybielania zębów. Możemy jedynie uszkodzić szkliwo i pogorszyć ich stan. Dodatkowo stosowanie wody utlenionej okazuje się nieskuteczne z tytułu bardzo niskiej zawartości nadtlenku wodoru (poniżej 3%). W gabinetach dentystycznych stosuje się preparaty o 30% stężeniu. Nie zalecamy stosowania wody utlenionej do wybielania zębów ponieważ nie tylko można uszkodzić zęby ale też przypadkowo połknąć roztwór i nabawić się wielu innych problemów.
  • Rozjaśnienie włosów wodą utlenioną – Woda utleniona jak jej sama nazwa wskazuje ma właściwości utleniające. Dzięki niej możemy rozjaśnić włosy. Płukankę do włosów tworzymy w połączeniu z wodą w proporcji 1:1.
  • Poprawa wyglądu paznokci – Przebarwione i żółte paznokcie nie wyglądają zbyt estetycznie. Możemy wybielić je za pomocą wody utlenionej w połączeniu z sodą oczyszczoną. Tworzymy mieszankę o konsystencji gęstej pasty i nanosimy ją na paznokcie dokładnie wcierając.

Podsumowanie

Woda utleniona to świetny preparat do zewnętrznego stosowania na skórę, włosy i paznokcie. Pomaga pozbyć się wielu schorzeń i problemów, które dokuczają nam w życiu codziennym lub wyglądają nieestetycznie. Posiada działanie odkażające, bakteriobójcze i odnawiające. Często łączy się ją z innymi preparatami o podobnych właściwościach jak np. soda oczyszczona aby wzmocnić jej działanie.

Przed jakąkolwiek próbą stosowania wewnętrznego czyli wlewy do ucha czy picie wody utlenionej należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem ponieważ możemy nabawić się wielu problemów ze zdrowiem, które mogą być nieodwracalne. Warto czasem zastanowić się nad usłyszanymi z nie potwierdzonego źródła informacjami o rzekomych właściwościach niż później żałować podjętej decyzji.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.