Skrzyp polny – Właściwości, zastosowanie

0
1552
skrzyp polny

Skrzyp polny jest rośliną rosnącą na dziko w Polsce, która nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Rośnie praktycznie wszędzie od łąk, przydrożnych rowów,  skarp po nasypy kolejowe. Przez wielu, szczególnie rolników jest traktowana jako uciążliwy chwast. Pomimo tej złej opinii posiada również wiele właściwości dobroczynnie wpływających na nasze zdrowie.

Wyciąg ze skrzypu polnego jest stosowany w preparatach kosmetycznych używanych przez kobiety do wzmacniania osłabionych włosów i paznokci. Ponadto ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm od wewnątrz. W swoim składzie posiada duże pokłady krzemionki w łatwo przyswajalnej postaci a także potas, krzem i cenne flawonoidy.

Skrzyp polny – Właściwości

ashwagandha

Dzięki swojemu urozmaiconemu i w miarę bogatemu składowi, skrzyp polny jest remedium na wiele chorób i schorzeń. Działa regenerująco, remineralizująco i przeciwbakteryjne. Oto najważniejsze właściwości skrzypu:

Skrzyp polny w kosmetyce 

Dzięki zawartości flawonoidów, krzemu i potasu, skrzyp wspiera prawidłową pracę i rozwijanie się tkanek szybko rosnących. Występują one we włosach, skórze i paznokciach. Krzem jest pierwiastkiem, który pomoże w pewnym stopniu wstrzymać siwienie włosów oraz wzmocnić łamliwe włosy i paznokcie. Dodatkowym atutem tego związku jest stymulowanie organizmu do ochrony przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybicą.

skrzyp polny

Uspokaja i działa przeciwdrgawkowo

Badania wykonane na szczurach dowiodły iż ekstrakt ze skrzypu polnego może koić nerwy i wstrzymywać drgawki dzięki zawartości izokwercytryny, która jest flawonoidem. Szczury otrzymywały wyciąg ze skrzypu polnego w postaci 50% roztworu wodnego i etanolu. Podawano go im w dawkach kolejno 50, 100, 200 i 400 mg na kilogram masy ciało.

Gdy dawki rosły to obserwowano złagodzenie występowania drgawek i ich nasilenia a także dłuższy i spokojniejszy sen. Niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, jednak naukowcy po tym doświadczeniu przypisują skrzypowi polnemu potencjalne działanie uspokajające.

Skrzyp polny na uszkodzenia skóry

Skrzyp polny opisywany jest również jako preparat do stosowania w formie okładów w przypadku oparzeń, uszkodzeń skóry i w stanach zapalnych skóry. Osoby zmagające się ze skórą naczynkową również mogą stosować wyciąg ze skrzypu polnego. Ma właściwości wzmacniające naczynka co zmniejsza ryzyko ich pękania. Napar wykonany ze skrzypu polnego można wykorzystać także w celu płukania ust w przypadku stanów zapalnych.

Zastosowanie przy problemach z drogami moczowymi 

skrzyp polny herbata

Zawartość flawonoidów w skrzypie polnym daje mu właściwości moczopędne. Można go stosować w przypadku schorzeń dróg moczowych w celu przyśpieszenia wydalania moczanów i bakterii i tym samym przyśpieszeniu leczenia.

Jego działanie nie jest bardzo nasilone, jednak można go użyć przy lekkich zapaleniach. Rozkurcza także drogi moczowe i żółciowe a także uszczelnia naczynia krwionośne. Używa się go także w przypadku takich chorób jak skaza moczanowa, kamica moczowa i gościec.

Krwawienia z narządów wewnętrznych

Wyciąg ze skrzypu polnego w postaci odwarów stosuje się również jako dodatkowe wsparcie w przypadku krwawienia z żylaków odbytu, owrzodzeń, wrzodów żołądka i dwunastnicy z racji właściwości uszczelniających ściany naczyń krwionośnych. Skrzyp polny okaże się pomocny również w przypadku wystąpienia krwawienia z płuc i nosa.

Jak pić skrzyp polny?

Skrzyp w celach leczniczych stosuje się na kilka sposobów.

  • Można używać go w formie okładów w przypadku zewnętrznych urazów – świeży skrzyp myjemy i rozcieramy na papkę,
  • Pić w formie herbaty – jedną łyżeczkę skrzypu zalewamy szklanką wody i parzymy
  • Jako nalewka – 10 gram zielonego skrzypu zalewamy 2 kieliszkami wódki żytniej i odstawiamy na 14 dni, wstrząsając roztwór od czasu do czasu.

Podsumowanie

Skrzyp polny, mimo tego iż przez wielu traktowany jest jako chwast, to roślina o szerokim spektrum pozytywnego oddziaływania na nasz organizm. Warto go stosować w przypadku problemów z układem moczowym i nerwowym, jako środek pomocny w leczeniu problemów skórnych a także jako kosmetyk wzmacniający włosy i paznokcie.

Możemy go spożywać w formie herbaty, jako nalewka, bądź stosować zewnętrzne okłady. Skrzyp polny dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością a także w niektórych drogeriach kosmetycznych w formie suszonej do zaparzania, tabletek, soku bądź różnego rodzaju kosmetyków. 

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.