Piperyna – Wpływ na odchudzanie, właściwości, zastosowanie

0
1076
Piperyna

Piperyna jest alkaloidem, występującym w korzeniach i owocach pieprzu czarnego. To właśnie dzięki niej zyskuje on tak pikantny smak. Wiele osób kojarzy piperynę jedynie za sprawą jej właściwości odchudzających. Jednak działa ona również między innymi antybakteryjnie i przeciw-nowotworowo. Regularna suplementacja jest w stanie zapobiec alzheimerowi i innym chorobom.

Właściwości piperyny

Jak już pisaliśmy, jest znana najbardziej z jej właściwości odchudzających. Składnik ten przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej głównie za sprawą stymulacji soków żołądkowych, jelitowych i trzustkowych co przekłada się na lepszy metabolizm i przyswojenie pożywienia.

ashwagandha

Ponadto wpływa także na proces termogenezy, czyli wytwarzania ciepła w organizmie. To również stan dobrze wpływający na redukcję tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że sama suplementacja piperyną nie wpłynie bezpośrednio na odchudzanie jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Jak donoszą niektóre źródła, piperyna była stosowana już od wieków do leczenia między innymi przeziębienia i niestrawności. W połączeniu z cynamonem wykazuje działanie łagodzące silne bóle głowy.

Suplementy z piperyną

Piperyna jest łatwo dostępna głównie w sklepach ze zdrowym odżywianiem i odżywkami. Jej cena waha się od 20 do 100 zł w zależności od wielkości opakowania i wielkości dawki. Zazwyczaj spotkamy ją w formie kapsułek. Często spotykanym połączeniem jest piperyna z kurkumą, która wykazuje podobne właściwości odchudzające. Dawkowanie również zależne jest od producenta i wielkości dawki w pojedynczej kapsułce. Należy więc sprawdzić jego zalecenia.

Skutki uboczne

W tym przypadku, skutki uboczne są dość poważne jeśli na stałe stosujemy jakieś leki. – piperyna hamuje enzymy przyczyniające się do metabolizmu leków. Nie warto zatem ryzykować i odpuścić suplementację jeśli cierpimy na jakąś chorobę i mamy na stałe przypisane leki. Pomijając ten fakt, piperyna nie powinna powodować innych skutków ubocznych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Czy warto stosować piperynę? Naszym zdaniem lepiej wypróbować inne, bardziej sprawdzone suplementy i produkty superfoods mające bardziej sprawdzone działanie i szerszy zakres właściwości jak chociażby ocet jabłkowy. Wymagane są dokładniejsze badania na ludziach, dokładniej opisujące piperynę. Ponadto może ona spowodować niechciane skutki uboczne, które w tym przypadku są dość poważne jeśli cierpimy na jakąś chorobę i stosujemy leki.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.