Orzechy brazylijskie – Właściwości odżywcze, kalorie, cena

0
2722
Orzechy brazylijskie skład

Orzechy brazylijskie pochodzą lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Rosną na drzewie nazywanym orzesznicą wyniosłą, która potrafi mierzyć nawet 50 metrów wysokości. Nie ma możliwości ich uprawy, rosną dziko w lasach tropikalnych Ameryki Południowej.

Podobnie jak wszystkie inne orzechy, odmiana brazylijska jest dość kaloryczna. Mimo tego wiele osób spożywa je nie tylko z racji na smak ale także ich właściwości, które wykazują zbawienne działanie przy wielu chorobach oraz są bogatym źródłem witamin. Dobrą wiadomością jest fakt, że wystarczy tylko kilka orzechów aby pokryć całodzienne zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów.

Skład orzechów brazylijskich

ashwagandha

Orzechy brazylijskie składW tych orzechach znajdziemy mnóstwo składników mineralnych, witamin i związków pozytywnie wpływających na nasz organizm. 100 gram tych orzechów zawiera około 660 kalorii, pochodzących w głównej mierze ze zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych na których nasz organizm może jedynie skorzystać. Opowiadają między innymi za obniżenie ciśnienia i regulację poziomu złego cholesterolu.

Orzechy brazylijskie to również bogate źródło witamin B1 oraz E. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem wstrzymującym degradację komórek w organizmie. Dzięki niej nasza skóra będzie miała zdrowy wygląd. Ma także działanie przyśpieszające gojenie się ran i przyczynia się do poprawy płodności.

Regularne spożywanie orzechów brazylijskich dostarczy naszemu organizmowi także ważnych minerałów: potasu, żelaza, wapnia, miedzi, fosforu i magnezu.

Warto zwrócić uwagę także na dużą zawartość selenu w ich składzie. Pierwiastek ten pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Usprawnia pracę enzymów, chroni komórki i czerwone krwinki oraz usprawnia usuwanie wolnych rodników z organizmu. Jego niedobór może grozić nadmierną nerwowością, depresją, niestabilnością emocjonalną oraz nudnościami i wymiotami. Warto zadbać o regularną suplementację tym pierwiastkiem aby cieszyć się spokojem i zdrowiem.

Orzechy brazylijskie – Właściwości

Dzięki dużej zawartości witamin, minerałów, ważnych pierwiastków oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, orzechy brazylijskie mogą wesprzeć nasz organizm podczas choroby a także działać pro zdrowotnie aby utrzymać nas w zdrowiu.

Poprawiają jakość nasienia

Stwierdzenie to jest potwierdzone badaniami naukowymi. Dane National Food Institute wskazują, iż selen zawarty w orzechach brazylijskich przyczynia się do poprawy jakości nasienia. W 100 gram tych orzechów znajdziemy 103 µg tego pierwiastka a dzienne zapotrzebowane jest wskazywane na zaledwie 55 µg. Regularne spożywanie zaledwie 50 gram pozwoli zatem utrzymać jakość nasienia u mężczyzn na wyższym poziomie oraz usprawnić ich szybkość poruszania się.

Wpływ na profil lipidowy

Profil lipidowy wskazuje na stężenie cholesterolu we krwi, poziom LDL i HDL oraz trójglicerydów. Jedna porcja orzechów brazylijskich potrafi wpłynąć pozytywnie na wynik dając wartości bardziej zbliżone do idealnych.

Istnieje badanie, które miało za zadanie pokazać wpływ tych orzechów na poprawę profilu lipidowego. Wzięło w nim udział 10 zdrowych mężczyzn, którzy w pierwszym etapie nie spożywali wcale orzechów brazylijskich a następnie zwiększano ich dawkę kolejno o 5, 20 i 50 gram.

Właściwości - Orzechy brazylijskie

Podczas przechodzenia na każdy kolejny etap, sprawdzano poziom cholesterolu. Poziom złego cholesterolu obniżył się w znaczący sposób już po 9 godzinach od spożycia w zakresie 20-50 gram. Poziom dobrego cholesterolu podniósł się po 6 godzinach od spożycia. Wykazano iż najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie zaledwie 20 gram orzechów dziennie. Jest to kilka orzechów.

Orzechy brazylijskie podczas odchudzania

Pomimo bardzo dużej zawartości kalorii w orzechach brazylijskich, zaleca się ich spożywanie nawet podczas diety redukcyjnej, szczególne po pewnym czasie podczas gdy organizm jest już wyczerpany ciągłą utratą tkanki tłuszczowej. Naturalna dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych zawarta w tych orzechach przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu tłuszczu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich ilość w diecie i wliczyć kaloryczność do bilansu całościowego. Jeden orzech ma średnio 4 gram co daje 26 kalorii.

Orzechy brazylijskie w kosmetyce

Podobnie jak inne orzechy, które zawierają w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe, orzechy brazylijskie okazują się świetnym rozwiązaniem również w kosmetyce. Dzięki nim możemy pielęgnować skórę suchą, starzejącą się i wrażliwą. Regularne stosowanie pozwoli przywrócić jej zdrowy wygląd i koloryt.

Skład orzechów brazylijskich poprawi także kondycję włosów przesuszonych i matowych a także łamliwych paznokci. Nie musimy ograniczać się jedynie do zastosowania zewnętrznego. Istnieje wiele kosmetyków do pielęgnacji na bazie orzechów brazylijskich. Osoby cierpiące na wyżej wymienione problemy powinny wypróbować ich działanie. 

Skutki uboczne

Orzechy brazylijskie w kosmetyce

Tak jak niemal każdy specyfik, który przyczynia się do poprawy zdrowia naszego organizmu, ma również skutki uboczne w przypadku spożywania w nadmiernych ilościach. Orzechy te posiadają również zdolność do kumulowania się promieniotwórczy pierwiastków jak bar i rad. Nie są do ilości zagrażające naszemu zdrowiu, jednak warto trzymać się zaleceń aby nie przekraczać dziennego spożywania tych orzechów na poziomie 20-50 gram. Ponadto wysławiany selen w zbyt dużych ilościach może okazać się toksyczny dla naszego organizmu. 

Regularne nadmierne spożywanie orzechów brazylijskich może przyczynić się również do zwiększenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Mimo zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych jest to energia, którą organizm gdzieś musi skumulować. 

Osoby z alergią na orzechy nie powinny ich spożywać z racji na możliwość wystąpienia skutków ubocznych w postaci swędzenia, wysypki a nawet silnych bólów brzucha, biegunki i trudności z oddychaniem. Alergicy wrażliwi na alergeny w pokarmach takich jak mango, pistacje, nerkowce itd. szczególnie nie powinny jeść tych orzechów z uwagi na możliwość wystąpienia alergii krzyżowej

Podsumowanie

Orzechy brazylijskie okazują się świetnym zamiennikiem sztucznych suplementów diety uzupełniających niedobory wielu witamin. W połączeniu ze zdrową dietą możemy utrzymać cały nasz organizm w dobrej kondycji i uchronić się przed wieloma chorobami. Regularne spożywanie zaledwie kilku orzechów dziennie pomoże nam uchronić się przed zbyt wysokim cholesterolem, problemami z płodnością a także zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Orzechy brazylijskie są dość drogie, jednak z racji na to, że nie potrzebujemy spożyć ich aż tak dużo to są one dobrą inwestycją w nasze zdrowie. Orzechy brazylijskie kupimy w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych sklepach spożywczych i supermarketach. Za około 10-20 złotych za 100 gram.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.