Olej z wiesiołka – Właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

1
12550
olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka wytwarzany jest z niewielkich nasion rośliny o tej samej nazwie. Posiada on dość szerokie zastosowanie. Możemy wspomóc się nim między innymi gdy chcemy polepszyć stan naszych włosów, skóry, w przypadku problemów z trawieniem oraz gdy mamy zamiar zrzucić nieco tkanki tłuszczowej. Jest to często wykorzystywany składnik do produkcji kremów i innych kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Swoje właściwości zawdzięcza głównie bogatemu składowi a konkretnie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm wykorzystuje je na przykład jako budulec błon komórkowych oraz do usprawniania pracy hormonów w organizmie. Jest to ważny składnik, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia. Warto pamiętać o tym, że nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie, dlatego też należy zadbać aby dostarczać go wraz z pożywieniem. Olej z wiesiołka jest zatem świetnym dodatkiem do naszej diety.

Właściwości oleju z wiesiołka

Pielęgnacja skóry

ashwagandha

 Jest to chyba jedna z najpopularniejszych form wykorzystania oleju z wiesiołka. Większość kobiet dbających o dobrą kondycję swoich włosów i skóry zapewne zna go ze składu swoich kosmetyków. Olej z wiesiołka jest szczególnie polecany kobietom, które zmagają się zaczerwienieniem, szorstkością i słabą jędrnością swojej skóry. Według badań opublikowanych w Journal of Cosmetic Science, olej z wiesiołka jest w stanie zatrzymać również zmiany na skórze powstające wraz z wiekiem.

Gęstsze włosy

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jest to spowodowane głównie przez nadmierny stres, nieodpowiednią dietę i zaburzenie równowagi hormonalnej w organizmie. Mężczyźni najczęściej mają problemy z utratą włosów za sprawą hormonów a konkretniej wrażliwości mieszków włosowych na hormon zwany DHT. Powoduje on kurczenie się pęcherzyków a co za tym idzie nadmierną utratę włosów. Kobiety zaś często doświadczają tej przypadłości za sprawą stresu, chorób tarczycy bądź braku równowagi hormonalnej.

Kwas tłuszczowy omega-6 znajdujący się w oleju z wiesiołka jest bardzo dobrym orężem do walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Warto wypróbować regularne spożywanie 500mg oleju z wiesiołka 2 razy dziennie. Efekty powinny pojawić się w ciągu od 6 do 8 tygodni.

Trądzik 

Najczęściej jest powodem niewłaściwej pracy hormonów w organizmie. Ten znienawidzony głównie przez nastolatków stan zapalny również może być złagodzony za pomocą oleju z wiesiołka. Zawarte w nim zdrowe kwasy tłuszczowe pomogą sprawniej przywrócić równowagę w organizmie. Należy stosować do w formie tabletek bądź oleju. Dodatkowe stosowanie zewnętrze bezpośrednio na skórę jest w stanie szybciej wygasić już powstałe stany zapalne.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Występuje w przypadku, gdy zapalenie stawów utrzymuje się przez zbyt długi czas. Ból może pojawić się w każdym stawie naszego ciała. Powodem tego jest choroba autoimmunologiczna podczas której nasz organizm atakuje własne tkanki. Jego przyczyną są czynniki hormonalne, genetyczne i środowiskowe. Olej z wiesiołka jest w stanie zmniejszyć te objawy. Warto wypróbować go przez okres od 1 do 3 miesięcy i porównać nasze samopoczucie.

Osteoporoza 

Powodem osteoporozy jest osłabienie i słaba gęstość kości. Choroba ta może powodować ból, przyczyniać się do łamliwości kości i powstania garbu. Choroba ta rozwija się w organizmie za sprawą zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Olej z wiesiołka jest naturalnym sposobem na zmniejszenie objawów a nawet poprawy zdrowia. Jest on wstanie w pewnym stopniu przywrócić równowagę hormonalną w organizmie oraz dostarczyć niezbędne kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do zmniejszenia utraty masy kostnej i zwiększenia gęstości kości. Warto zadbać także o odpowiednią ilość wapnia w diecie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Olej z wiesiołka powinien być tłoczony na zimno i nieoczyszczony. Nieskomplikowany proces jego obróbki pozwoli zatrzymać mu wszystkie właściwości. Najlepiej wybierać produkty w szklanej butelce o ciemnym kolorze, tak aby nie przepuszczały one światła. Światło słoneczne może przyczynić się do pogorszenia jego jakości. Olej z wiesiołka zazwyczaj posiada długą datę przydatności do spożycia, jednak po otwarciu warto przechowywać go w lodówce (chyba że producent zaleca inaczej).

Olej z wiesiołka jest również dostępny w formie kapsułek. Jest to wygodny sposób na dostarczenie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku takiego rozwiązania możemy również lepiej kontrolować jego dzienne spożycie. Obie formy są ogólnie dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych aptekach i supermarketach.

Zalecane dawkowanie 

Olej z wiesiołka nie powinien być przyjmowany w zbyt dużej dawce, ponieważ jak w przypadku innych produktów olejnych, może dojść do problemów natury układu pokarmowego jak bóle brzucha czy biegunka. Warto stopniowo dodawać go do swojej diety i obserwować reakcje organizmu. Zalecane dawkowanie to 2-4g oleju dziennie.

Można pić go bezpośrednio, wcierać w skórę bądź dodawać do różnego rodzaju potraw. Warto pamiętać jednak że nie wolno na nim smażyć ani go podgrzewać. Pod wpływem temperatury traci swoje właściwości.

Skutki uboczne oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka nie ma żadnych przeciwwskazań w przypadku osób nie przyjmujących żadnych leków. Gdy stosuje się go w zalecanych dawkach (2-4g dziennie) nie powinny występować żadne skutki uboczne. W przypadku zbyt dużej dawki możemy odczuć bóle brzucha, głowy, nudności i problemy żołądkowe. Oznacza to że należy zmniejszyć dawkę. W przypadku nasilonych objawów warto skonsultować się z lekarzem.

Olej z wiesiołka posiada w swoim składzie duże stężenie kwasów omega-6. Jak pokazały ostanie badania, jego zbyt duże spożycie może powodować zaburzenie w organizmie. Skutkiem tego jest tendencja do tworzenia się stanów zapalnych, skrzepów krwi, wysokiego ciśnienia krwi, podrażnienia układu pokarmowego, obniżonej odporności i przyrostu masy ciała. Rozsądne dawki oleju z wiesiołka nie spowodują takich skutków ubocznych!

Osoby zażywające leki na rozrzedzenie krwi lub na ciśnienie powinny skonsultować stosowanie oleju z wiesiołka ze swoim lekarzem. W przypadku skłonności do napadów padaczkowych i przyjmowania leków, nie powinno się stosować oleju z wiesiołka ponieważ może się on przyczynić do zwiększenia częstości występowania ataków.

ashwagandha

1 KOMENTARZ

  1. Olej z wiesiołka pomógł mi na trądzik. Stosowałem te wszystkie maści, kremy i tabletki co reklamują w telewizji i wszędzie i nic. Dopiero pomoc z natury mi pomogła. Dzięki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.