Olej z wiesiołka – Właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

0
3341
olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka wytwarzany jest z niewielkich nasion rośliny o tej samej nazwie. Posiada on dość szerokie zastosowanie. Możemy wspomóc się nim między innymi gdy chcemy polepszyć stan naszych włosów, skóry, w przypadku problemów z trawieniem oraz gdy mamy zamiar zrzucić nieco tkanki tłuszczowej. Jest to często wykorzystywany składnik do produkcji kremów i innych kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Swoje właściwości zawdzięcza głównie bogatemu składowi a konkretnie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm wykorzystuje je na przykład jako budulec błon komórkowych oraz do usprawniania pracy hormonów w organizmie. Jest to ważny składnik, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia. Warto pamiętać o tym, że nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie, dlatego też należy zadbać aby dostarczać go wraz z pożywieniem. Olej z wiesiołka jest zatem świetnym dodatkiem do naszej diety.

Właściwości oleju z wiesiołka

Pielęgnacja skóry

 Jest to chyba jedna z najpopularniejszych form wykorzystania oleju z wiesiołka. Większość kobiet dbających o dobrą kondycję swoich włosów i skóry zapewne zna go ze składu swoich kosmetyków. Olej z wiesiołka jest szczególnie polecany kobietom, które zmagają się zaczerwienieniem, szorstkością i słabą jędrnością swojej skóry. Według badań opublikowanych w Journal of Cosmetic Science, olej z wiesiołka jest w stanie zatrzymać również zmiany na skórze powstające wraz z wiekiem.

Gęstsze włosy

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jest to spowodowane głównie przez nadmierny stres, nieodpowiednią dietę i zaburzenie równowagi hormonalnej w organizmie. Mężczyźni najczęściej mają problemy z utratą włosów za sprawą hormonów a konkretniej wrażliwości mieszków włosowych na hormon zwany DHT. Powoduje on kurczenie się pęcherzyków a co za tym idzie nadmierną utratę włosów. Kobiety zaś często doświadczają tej przypadłości za sprawą stresu, chorób tarczycy bądź braku równowagi hormonalnej.

Kwas tłuszczowy omega-6 znajdujący się w oleju z wiesiołka jest bardzo dobrym orężem do walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Warto wypróbować regularne spożywanie 500mg oleju z wiesiołka 2 razy dziennie. Efekty powinny pojawić się w ciągu od 6 do 8 tygodni.

Trądzik 

Najczęściej jest powodem niewłaściwej pracy hormonów w organizmie. Ten znienawidzony głównie przez nastolatków stan zapalny również może być złagodzony za pomocą oleju z wiesiołka. Zawarte w nim zdrowe kwasy tłuszczowe pomogą sprawniej przywrócić równowagę w organizmie. Należy stosować do w formie tabletek bądź oleju. Dodatkowe stosowanie zewnętrze bezpośrednio na skórę jest w stanie szybciej wygasić już powstałe stany zapalne.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Występuje w przypadku, gdy zapalenie stawów utrzymuje się przez zbyt długi czas. Ból może pojawić się w każdym stawie naszego ciała. Powodem tego jest choroba autoimmunologiczna podczas której nasz organizm atakuje własne tkanki. Jego przyczyną są czynniki hormonalne, genetyczne i środowiskowe. Olej z wiesiołka jest w stanie zmniejszyć te objawy. Warto wypróbować go przez okres od 1 do 3 miesięcy i porównać nasze samopoczucie.

Osteoporoza 

Powodem osteoporozy jest osłabienie i słaba gęstość kości. Choroba ta może powodować ból, przyczyniać się do łamliwości kości i powstania garbu. Choroba ta rozwija się w organizmie za sprawą zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Olej z wiesiołka jest naturalnym sposobem na zmniejszenie objawów a nawet poprawy zdrowia. Jest on wstanie w pewnym stopniu przywrócić równowagę hormonalną w organizmie oraz dostarczyć niezbędne kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do zmniejszenia utraty masy kostnej i zwiększenia gęstości kości. Warto zadbać także o odpowiednią ilość wapnia w diecie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Olej z wiesiołka powinien być tłoczony na zimno i nieoczyszczony. Nieskomplikowany proces jego obróbki pozwoli zatrzymać mu wszystkie właściwości. Najlepiej wybierać produkty w szklanej butelce o ciemnym kolorze, tak aby nie przepuszczały one światła. Światło słoneczne może przyczynić się do pogorszenia jego jakości. Olej z wiesiołka zazwyczaj posiada długą datę przydatności do spożycia, jednak po otwarciu warto przechowywać go w lodówce (chyba że producent zaleca inaczej).

Olej z wiesiołka jest również dostępny w formie kapsułek. Jest to wygodny sposób na dostarczenie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku takiego rozwiązania możemy również lepiej kontrolować jego dzienne spożycie. Obie formy są ogólnie dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych aptekach i supermarketach.

Zalecane dawkowanie 

Olej z wiesiołka nie powinien być przyjmowany w zbyt dużej dawce, ponieważ jak w przypadku innych produktów olejnych, może dojść do problemów natury układu pokarmowego jak bóle brzucha czy biegunka. Warto stopniowo dodawać go do swojej diety i obserwować reakcje organizmu. Zalecane dawkowanie to 2-4g oleju dziennie.

Można pić go bezpośrednio, wcierać w skórę bądź dodawać do różnego rodzaju potraw. Warto pamiętać jednak że nie wolno na nim smażyć ani go podgrzewać. Pod wpływem temperatury traci swoje właściwości.

Skutki uboczne oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka nie ma żadnych przeciwwskazań w przypadku osób nie przyjmujących żadnych leków. Gdy stosuje się go w zalecanych dawkach (2-4g dziennie) nie powinny występować żadne skutki uboczne. W przypadku zbyt dużej dawki możemy odczuć bóle brzucha, głowy, nudności i problemy żołądkowe. Oznacza to że należy zmniejszyć dawkę. W przypadku nasilonych objawów warto skonsultować się z lekarzem.

Olej z wiesiołka posiada w swoim składzie duże stężenie kwasów omega-6. Jak pokazały ostanie badania, jego zbyt duże spożycie może powodować zaburzenie w organizmie. Skutkiem tego jest tendencja do tworzenia się stanów zapalnych, skrzepów krwi, wysokiego ciśnienia krwi, podrażnienia układu pokarmowego, obniżonej odporności i przyrostu masy ciała. Rozsądne dawki oleju z wiesiołka nie spowodują takich skutków ubocznych!

Osoby zażywające leki na rozrzedzenie krwi lub na ciśnienie powinny skonsultować stosowanie oleju z wiesiołka ze swoim lekarzem. W przypadku skłonności do napadów padaczkowych i przyjmowania leków, nie powinno się stosować oleju z wiesiołka ponieważ może się on przyczynić do zwiększenia częstości występowania ataków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.