Olej konopny – Właściwości, zastosowanie

Olej konopny tłoczony jest z nasion konopi siewnej. Wiele osób nie docenia jego właściwości a nawet obawia się stosowania oleju z tych nasion z racji powiązań z marihuaną. Jak się okazuje, nasiona konopi siewnej posiadają w swoim składzie tylko od 0.3 do 1.5% substancji psychoaktywnej o nazwie THC, podczas gdy marihuana zawiera od 5 do 10% i więcej. Warto również zwrócić uwagę, że olej konopny to nie to samo co olej z konopi indyjskich.

Olej konopny o tak niskim stężeniu THC nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczny oraz posiada wiele właściwości zdrowotnych za które należy go docenić.

Skład olej konopnego

Olej konopny w swoim składzie posiada mnóstwo cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi:

  • idealne zrównoważenie kwasów omega-3 i omega-6 – 3:1 dbających o zdrowie układu krwionośnego,
  • wysoką zawartość GLA, ważnego kwasu tłuszczowego omega-3 pełniącego ważną rolę w równoważeniu gospodarki hormonalnej
  • świetne źródło białka – nasiona konopi zawierają wszystkie 20 aminokwasów a także 9 niezbędnych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.

Około 30g nasion konopi zawiera:

  • 161 kalorii
  • 3,3g węglowodanów
  • 9,2g białka
  • 2g błonnika
  • 12,3g tłuszczu
  • 2,8 mg manganu (140% zalecanego dziennego spożycia)
  • 15,4 mg witaminy E (77% ZDS)
  • 300 mg magnezu (75% ZDS)
  • 405 mg fosforu (41% ZDS)
  • 5 mg cynku (34% ZDS)
  • 3,9 mg żelaza (22% ZDS)
  • 0,1 mg (7% ZDS)

Olej konopny – właściwości

  • Wspiera zdrowie serca – Kluczową rolę w utrzymaniu serca w zdrowej kondycji odgrywa białko pochodzenia roślinnego, błonnik i zdrowe tłuszcze. Olej konopny jest zatem jego dobrym sprzymierzeńcem. Istnieją badania na ludziach i zwierzętach, które potwierdzają pozytywny wpływ oleju konopnego na przywrócenie prawidłowego ciśnienia krwi oraz zdrowie układu sercowo-naczyniowego (1, 2).
  • Olej konopny sprzyja dobrej kondycji paznokci, włosów i skóry. Nasiona konopi są często wykorzystywane w produktach kosmetycznych a sam olej możemy znaleźć w mydłach, płynach i balsamach do ust. W przypadku stanów zapalnych i nadmiernie przesuszonej skóry, olej konopny również może pomóc. Badania przeprowadzone na ten temat sugerują, iż nasiona konopi mogą zmniejszyć objawy i przyśpieszyć leczenie (3).
  • Odchudzanie – Olej konopny to naturalny sposób na zmniejszenie apetytu i łaknienia przez dłuższy czas od spożycia posiłku. Warto dodać go do diety redukcyjnej również ze względu na jego skład i dużą zawartość witamin, które są kluczowe w trakcie odchudzania, ponieważ nasz organizm jest wtedy narażony na niedobory. Olej konopny można dodać np. do sałatek. Należy pamiętać, iż pod wpływem temperatury traci swoje właściwości.
  • Kwas GLA – olej konopny posiada w swoim składzie kwas gamma-linolenowy, który jest ważnym składnikiem biorącym udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Biorą odpowiedzialność między innymi za regenerację mięśni, kontrolują temperaturę ciała, zmniejszają stany zapalne i wiele innych. Kobiety cierpiące na objawy PMS często są wspomagane kwasem GLA z racji jego właściwości łagodzących objawy (4).
  • Trawienie – Nasiona konopi posiadają w swoim składzie dużą ilość białka. Zarówno rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Pozwala to utrzymać układ trawienny w dobrej kondycji. Dodatkowo, taka mieszanka jest w stanie zapewnić odpowiednie pożywienie dla flory jelitowej. Żywność bogata w błonnik sprzyja także łagodzeniu zaparć.

Zastosowania oleju konopnego

Olej konopny można wykorzystywać zarówno jako dodatek do posiłków jak i zewnętrznie. W kuchni okazuje się świetnym dodatkiem do ziemniaków, surówek, gotowanych warzyw i kasz. Dodaje potrawom charakterystycznego, korzenno-orzechowego zapachu i smaku. Warto pamiętać aby podawać go z potrawami na zimno, ponieważ traci on swoje właściwości pod wpływem temperatury.

Zalecane dzienne spożycie to 1-2 łyżki stołowe na osobę. Ok 28-60g. W przypadku bezpośredniego spożycia (nie jako dodatek do posiłków) warto zacząć stosowanie od mniejszych dawek i po jakimś czasie zwiększyć.

W kosmetyce wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry, w celu poprawienia jej kondycji i złagodzenia stanów zapalnych jak chociażby trądzik. Jest częstym składnikiem kremów pielęgnacyjnych i innych kosmetyków.

Gdzie kupić olej konopny i jaki wybrać?

Olej konopny jest dostępny w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością a także w niektórych supermarketach. Jego cena waha się od 20 do 30 zł za 250ml. Olej ten musi być tłoczony na zimno, najlepiej nieoczyszczony. Opakowanie również ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę na to aby był w szklanej, ciemnej butelce nie przepuszczającej promieni słonecznych.

Skutki uboczne

Olej konopny nie posiada przeciwwskazań do stosowania. Posiada on wysoki profil odżywczy i jest dobrym dodatkiem do większości diet. Stosowanie w odpowiednich dawkach nie powinno przynieść negatywnych skutków. W przypadku przedawkowania mogą pojawić się nudności i biegunka.

Osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania. W przypadku obaw jeśli chodzi o interakcje z innymi medykamentami, również powinno zasięgnąć się opinii eksperta.

Należy pamiętać, że nasiona konopi siewnej posiadają w swoim składzie bardzo niskie poziomy THC i nie powodują one takich skutków jak konsumpcja oleju z nasion marihuany.

Jakub Paśnik

Właściciel portalu naturaonline.pl, samouk, od lat zainteresowany zdrowym odżywianiem i naturalną medycyną. W swoich artykułach pragnę podzielić się swoją wiedzą z innymi, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i zacząć odżywiać się prawidłowo. W moich artykułach znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, poczuć się lepiej i zyskać o wiele więcej energii w ciągu dnia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to możesz skomentować ten artykuł poniżej.

Udostępnij
Opublikowane przez
Jakub Paśnik

Ostatnie posty

Czarodziej od Mother’s Protect opinie i efekty – Recenzja

Otrzymaliśmy kolejny produkt od firmy Mother's Protect do testów. Tym razem jest nim mieszanka adaptogenów…

6 lat ago

Co się dzieje w organizmie gdy zjesz dużo słodyczy?

Przyzwyczailiśmy się do tego że od czasu do czasu (bądź co jeszcze gorsze codziennie) lubimy…

6 lat ago

Jakie są skutki nadwagi?

Nadwaga jest dużym problemem na całym świecie. W 2017 roku oszacowano, że aż 64% mężczyzn…

6 lat ago

Odchudzanie metodą Kaizen – Czyli małe kroki do idealnej sylwetki

Próbowałeś/łaś kiedyś zrzucić zbędne kilogramy jednak bezskutecznie? Jest to problem wielu kobiet i mężczyzn. Mamy…

6 lat ago

Dopamina – rola w organizmie i charakterystyka

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem uwalnianym w komórkach nerwowych znajdujących się w rdzeniu kręgowym i mózgu. Bierze…

6 lat ago

Magnez – Właściwości, niedobór magnezu, przedawkowanie

Magnez pełni ważną rolę w wielu procesach życiowych człowieka. Około 99 procent tego minerału znajduje się…

6 lat ago