Olej kokosowy – Opinie, właściwości, zastosowanie

Olej kokosowy w ciągu kilku ostatnich lat pojawił się masowo na półkach w wielu supermarketach oraz jest jednym z najlepiej sprzedających się produktów w sklepach z naturalną żywnością. Dlaczego? Postanowiliśmy zbadać nieco głębiej jego tajemnicę…

Najpierw natrafiliśmy na wiele sprzecznych opinii dotyczących oleju z kokosa… Dla jednych jest on bardzo dobrym, naturalnym dodatkiem do swojej diety. Inni zaś “demonizują go” mówiąc iż zawiera tłuszcze nasycone, które nie mogą zdziałać nic dobrego w naszym organizmie. Sprawdziliśmy zatem jego historię i liczne badania, które wydano na przestrzeni lat (zebrała się ich dość pokaźna ilość).

Jak się okazuje, olej kokosowy już od wieków wykorzystywany jest na wyspach Pacyfiku w codziennych potrawach i jako środek na wiele dolegliwości. Mimo dużej zawartości tłuszczów nasyconych nie jest traktowany jako zły składnik diety. Wręcz przeciwnie, ludzie w tamtych rejonach cieszą się dobrym zdrowiem a odsetek ludzi umierających na zawał w porównaniu z innymi częściami globu jest znikomy. Jednak jak wiadomo dieta w tamtych rejonach jest o wiele bardziej skupiona wokół produktów pochodzenia roślinnego. Czy zatem jest zdrowy przy stosowaniu na przestrzeni lat? Jego historia nie daje nam pełnej odpowiedzi…

Szukając dalej, znaleźliśmy informacje w jaki sposób olej kokosowy wpływa na nasz organizm:

Właściwości i działanie oleju kokosowego

Spożywanie oleju z kokosa pozwala na szybkie uzupełnienie energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego organizmu. Jest naturalnym lekiem wspomagającym walkę z grzybicą – w swoim składzie posiada kwas kaprylowy.  Znajdzie on swoje lecznicze zastosowanie również podczas leczenia trądziku, wyprysków i innych stanów zapalnych skóry. 

Olej kokosowy właściwości

Kwas laurynowy (również zawarty w oleju z kokosa) zaś ma działanie bakteriobójcze i wzmacniające organizm. 

Regularne stosowanie oleju kokosowego pozwala również na zapobieganie takim chorobom jak Alzheimer i utrata pamięci dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym. Osoby z przewlekłymi problemami trawiennymi również powinny dodać ten specyfik do swojej diety. 

Olej kokosowy ma budowę trój-glicerydową,  średnio łańcuchową (MCT) i jest inaczej gospodarowany w organizmie w porównaniu do innych tłuszczów. Nie zamienia się on całkowicie w tkankę tłuszczową lecz w dużej mierze wykorzystywany jest do produkowania energii niezbędnej organizmowi do funkcjonowania. 

Jest to źródło tłuszczu więc dodatkowo odpowiada za uczucie sytości w organizmie. Po dodaniu oleju kokosowego do posiłków możemy zmniejszyć ich objętość i nadal zaspokoić głód. 

To nie wszystko, olej ten…

  • Działa antyseptycznie
  • nie obciąża woreczka żółciowego, trzustki i wątroby podczas procesu trawienia
  • ułatwia wchłanianie substancji odżywczych
  • badania wykazały, iż zwiększa absorpcję magnezu i wapnia.
  • Regularne stosowanie przy odpowiednio dobranej diecie usprawni utratę wagi.
  • Lepsze gospodarowanie energią w organizmie pozwala także na lepszy sen.
  • Jako dodatek w jedzeni usprawni funkcjonowanie tarczycy i produkcję innych hormonów.
  • Stres oksydacyjny i wolne rodniki to dwaj najwięksi winowajcy osteoporozy. Olej kokosowy poprzez wysoki poziom przeciwutleniaczy pomoże w leczeniu osteoporozy.
  • Cukrzyca typu II – Gdy komórki są oporne na insulinę i nie są w stanie przetwarzać glokozy na energię to są one uważane za odporne na insulinę. Trzustka pompuje więcej insuliny tworząc cykl nadprodukcji – Tak właśnie powstaje choroba cukrzycy typu II. MCFA w oleju z kokosa pomaga zrównoważyć reakcje insulinowe w komórkach i wpływać na zdrowy proces trawienia.
  • Jako łatwo przyswajalny tłuszcz daje organizmowi energię niezależnie od reakcji glukozy. Dzięki temu może zapobiec w pewnym stopniu cukrzycy tego typu.

Jakie zastosowanie ma olej kokosowy w kuchni?

tk-blog-chicken-with-coconut-lime-peanut-sauce-01Olej kokosowy jest stosowany przy gotowaniu, smażeniu i pieczeniu oraz jako dodatek do ciast i pieczywa (wersja nierafinowana ze względu na swoją konsystencję znakomicie zastępuje margarynę i masło). Olej tłoczony na zimno (nierafinowany) nada potrawom kokosowy, orientalny smak. Wersja rafinowana zaś nie zmieni aromatu dań w znaczący sposób.

Olej z kokosa ma swoich zwolenników w gronie wegetarian ponieważ jest dobrą alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych.

Stopniowe dodawanie tego produktu do swojej diety wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu możemy sprawdzić jak nasz organizm na niego reaguje. Mimo lepszego metabolizmu tłuszczów zawartych w oleju z kokosa nadal jest on produktem wysoko kalorycznym i przy zbyt obfitym stosowaniu go w kuchni może dojść do gromadzenia się nadwyżki kalorycznej w organizmie.

Warto wiedzieć…

Dieta urozmaicona to dieta bogata w węglowodany, biało i tłuszcze. Warto zadbać aby dostarczyć naszemu organizmowi zarówno tłuszcz pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. 

 

Jeśli decydujemy się na regularne wykorzystywanie oleju z kokosa w kuchni to najlepiej wypróbować produkty od kilku producentów. W czasie obróbki często dodaje się różnego rodzaju wypełniacze, które mogą powodować nieprzyjemny zapach i dymienie w czasie smażenia. Ta cecha może negatywnie wpłynąć na smak potraw.

Przykłady na szybkie posiłki z dodatkiem oleju kokosowego

  • Smarowanie pieczywa – zamiennik masła
  • Jajka na oleju kokosowym
  • Ziemniaki pokrojone w plasterki włóż do piekarnika rozłóż na papierze do pieczenia i posmaruj je delikatnie olejem kokosowym. 
  • Jedna łyżeczka w kawie lub herbacie nada im kokosowy posmak
  • Grzanki z serem – zamiast masła dajemy olej z kokosa

 

Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Olej kokosowy na skórze

Olej z kokosa jest dość popularnym składnikiem kosmetyków i mydeł. Wersja tłoczona na zimno znajduje swoje zastosowanie jako naturalny kosmetyk. Pielęgnowanie włosów (zwłaszcza wysuszonych) tym specyfikiem zapobiega wypadaniu wzmacniając je poprzez wnikanie w ich strukturę. Dodatkowo nadaje im blask. Olej kokosowy jako kosmetyk do włosów jest bardzo dobrze znany w Indiach i na subkontynencie indyjskim. 

Wskazówka: Aby uzyskać miękkie i lśniące włosy nałóż na nie olej kokosowy 2 godziny przed myciem.

Jest polecany również jako balsam do ciała – szczególnie do skóry przesuszonej. Dobrze się wchłania nie pozostawiając po sobie tłustej warstwy na ciele. Odżywia i nawilża skórę neutralizując wolne rodniki dzięki zawartym w sobie kwasom. Naturalne właściwości antyoksydacyjne sprawiają spowalnianie starzenia się skóry. 

Osoby z cerą trądzikową i innymi stanami zapalnymi również powinny rozważyć wykorzystywanie jego właściwości do leczenia. Olej ten stosowany miejscowo na skórze może się okazać pomocny również podczas walki z cellulitu. Kobietom może okazać się alternatywą do demakijażu.

Sposoby na praktyczne wykorzystanie:

  • Użyj jako peeling to twarzy. Dodaj do oleju trochę soli i pozostaw na twarzy na noc
  • Jako naturalny dezodorant – dodaj kilka kropel olejku zapachowego
  • Jako pomadka do ust
  • Jako ochrona przed UV
  • Do nawilżania skóry po opalaniu. Skóra, szczególnie wrażliwa może być podrażniona po zbyt długim pobycie na słońcu. Olej kokosowy nawilży ją dając ukojenie
  • Jako maseczka nawilżająca. Wymasuj twarz olejem zaraz po kąpieli a następnie poczekaj aż wyschnie.

Który lepszy – rafinowany czy nie rafinowany?

Obie formy mają mają różne zastosowanie i właściwości. Podział ten następuje poprzez procesy jakim poddawany jest olej podczas jego pozyskiwania.

Olej kokosowy nierafinowany

Olej nierafinowany jest o wiele zdrowszy i bardziej naturalny. Nieoczyszczony olej tłoczony na zimno zazwyczaj nie posiada w sobie zbędnych dodatków chemicznych, jest bardziej aromatyczny a posmak kokosa jest bardziej intensywny. Jego konsystencję można porównać do smalcu lub masła.

Ten mechaniczny proces obróbki podczas którego nie korzysta się z wysokich temperatur i chemii pozwala olejowi z kokosa na zachowanie swoich właściwości odżywczych. Jego cena jest wyższa, jednak olej nierafinowany jest częściej wybierany przez osoby, którym zależy na jego korzyściach zdrowotnych i kosmetycznych.

Olej rafinowany jak sama jego nazwa wskazuje przechodzi proces rafinacji co nadaje mu dłuższą datę przydatności do spożycia oraz może być poddawany większym temperaturom dzięki czemu lepiej nadaje się do smażenia. Jest bardziej przeźroczysty i nie posiada tak intensywnego zapachu i smaku kokosa jak w przypadku wersji nierafinowanej. Niestety podczas tego procesu traci on dużo swoich właściwości odżywczych. Podczas jego obróbki zazwyczaj korzysta się również ze środków chemicznych. Dodatkowo, witaminy zawarte w oleju kokosowym często są niszczone pod wpływem temperatury. 

Jakie ma wartości odżywcze?

W 100 gramach oleju z kokosa znajdziemy…

  • Energia: 900 kcal
  • Tłuszcze: 98% nasycone
  • Białko: 0 g
  • Węglowodany: 0g
  • Cholesterol: 0 g
  • Sód: 0 g
  • Błonnik pokarmowy: 0 g
  • Witaminy: C, E, B6, B3, B2, B1, cynk, fosfor, żelazo, magnes, wapń, potas (nie da się sprecyzować zawartość poszczególnych witamin w 100g – uzależniona jest od wielu warunków – m. in. jakości surowca i warunków w jakich dojrzewał)
  • kwas laurynowy (składnik mleka matki): 47%
  • kwas mirystynowy: do 18%
  • kwas palmitynowy: 11%
  • kwas stearynowy: 6%
  • kwas oleinowy: 7%
  • kwas linolowy: 2%
  • kwas kapronowy: od 0,5 do 1,5%

Warto podkreślić, że olej kokosowy posiada tłuszcze nasycone o średniej długości łańcucha w porównaniu z powszechnie stosowanymi źródłami tłuszczów w Polsce. Dzięki czemu organizm nie potrzebuje tak dużo czasu na rozbijanie łańcucha na mniejsze części i może wykorzystać energię z pożywienia niemal bezpośrednio po spożyciu.

Szybka lekcja: Zły cholesterol (LDL): pogarsza pracę organizmu – np. blokując tętnice; Dobry cholesterol – usuwa negatywny wpływ LDL.

Gdzie najlepiej kupić olej kokosowy?

Gdzie kupić olej kokosowy

Przed zakupem należy się zastanowić do czego będziemy go wykorzystywać. Olej nierafinowany przyda się w kuchni do smażenia, rafinowany zaś do pielęgnacji ciała i potraw podawanych na zimno. 

Olej z kokosa jest ogólnie dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i supermarketach. Należy zwracać uwagę na skład i pochodzenie. Jeśli zależy nam na produkcie ekologicznym wysokiej jakości znanego pochodzenia warto sprawdzać czy posiada odpowiednie certyfikaty i znaki ekologiczne. Dzięki temu mamy pewność że produkt pochodzi z upraw wysokiej jakości.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie sklepu internetowego ze zdrową żywnością i dokładne przeczytanie opisu produktu. 

Ile kosztuje olej kokosowy?

Niestety, nie należy on do najtańszych, tak właściwie jest jednym z najdroższych w swojej kategorii. Cena jest zależna od producenta, jednak przy zakupie warto lepiej zapoznać się z kryteriami podczas produkcji. Oleje z kokosa z “niższej półki” posiadają często wiele składników, które nie są wskazane jak chociażby olej palmowy.

Przechowywanie

Zaleca się aby olej kokosowy był przechowywany w chłodnym miejscu bez dostępu do światła słonecznego.

Przepisy z użyciem oleju kokosowego

  • Pomysł na śniadanie z użyciem oleju kokosowego, truskawek i czarnego ryżu od przyzielonymstole.blogspot.com – olej tłoczony na zimno dodaje aromatu do posiłku. Przejdź do przepisu
  • Owsianka z olejem kokosowym od smykwkuchni.blogspot.com – Kolejny idealny przepis na odżywcze i smaczne śniadanie. Przejdź do przepisu
  • Fit nutella masło orzechowe z olejem kokosowym od aniagotuje.blog.pl – przepis na świetny dodatek do ciast i omletów. Można zjeść je również z muesli, płatkami, jogurtem itd. Przejdź do przepisu
  • Pieczone ziemniaki z dodatkiem oleju kokosowego od kulinarnamaniusia.pl – Ziemniaki jako dodatek do mięs i sałatek. Szybki przepis bez dużej ilości składników. Olej doda tutaj świetnego orientalnego posmaku. Dobre urozmaicenie do obiadów. Przejdź do przepisu

Receptury na naturalne kosmetyki z użyciem oleju kokosowego

  • Organiczny antyperspirant bez parabenów i aluminium od izagotuje.pl – receptura jak wykonać samodzielnie antyperspirant, który nie będzie zawierał żadnych toksycznych dodatków, w formie kremu. Będziemy potrzebować: oleju tłoczonego na zimno, sody ekologicznej, mąki, witamin A, E w kapsułach oraz olejku eterycznego. Przejdź do recepury
  • Kokosowe masło do ciała od kosmetyka4u.blog.pl – Receptura “zrób to sam” na masło do ciała o zapachu kokosa. Ten naturalny kosmetyk pomoże nadać twojej skórze miękkość, nawilżenie i odżywienie. Przejdź do receptury
  • Domowa pasta do zębów od kaila.pl – Receptura na wykonanie naturalnej pasty do zębów nie zawierającej fluoru i innych szkodliwych substancji. Olej z kokosa ma tutaj znaczącą rolę jako środek z mocnymi właściwościami antybakteryjnymi. Poprawi kondycję dziąseł i ochroni jamę ustną przed infekcjami. Przejdź do receptury


Źródło: