Mniszek Lekarski (MLECZ) – Właściwości zdrowotne, zastosowanie, opinie

1
2241
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest popularną rośliną znaną lepiej pod nazwą mniszek pospolity lub mlecz. Roślina ta rośnie dziko na terenie całej Ameryk, w Azji i całej Europie. Przez większość ludzi traktowana jest jako chwast, jednak mniszek lekarski jest wykorzystywany w naturalnej medycynie już od wielu, wielu lat.

To kolejna roślina opisywana przez nas, która pomimo swojej ogólnej “złej sławy” posiada interesujące właściwości zdrowotne. Do produkcji naturalnych środków leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiat i łodygę jak i korzenie tej rośliny. Część naziemna i korzeń posiadają różne właściwości, które są w stanie załagodzić wiele dolegliwości.

ashwagandha

Mniszek lekarski

Wpływ mniszka lekarskiego na układ trawienny

Mniszek lekarski okazuje się świetną rośliną, która wspomaga leczenie wielu chorób i problemów z układem trawiennym – Jest to najpopularniejsze zastosowanie tej rośliny.

Wyciąg z ten rośliny stymuluje wątrobę do produkcji żółci i jej sprawniejszy transport przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Mniszek lekarski jest szczególnie zalecany jako środek uzupełniający przy uszkodzeniach wątroby, problemów z wydzielaniem żółci, przy zagrożeniu kamicą żółciową itd. Wykorzystuje się go również do stymulacji produkcji soków żołądkowych.

W celu leczenia problemów trawiennych stosuje się preparaty na bazie korzenia mniszka:

2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewamy 500 ml wody i gotujemy na wolnym ogniu przez 10-15 minut. Po ostygnięciu odcedzamy korzeń i pijemy 2-3 razy dziennie przed posiłkiem.

Mniszek lekarski jako wsparcie w odchudzaniu

Mniszek jest rośliną niskokaloryczną o lekko słodkim smaku. Zawarta w jego składzie inulina hamuje łaknienie i pozwala na większe uczucie sytości przy mniejszej ilości spożywanego pokarmu. Sama w sobie nie ma żadnych właściwości przyśpieszających odchudzanie. Stosuje się ją jako dodatkowy środek. Bez odpowiednio dobranej diety, mniszek lekarski nie jest w stanie pomóc w utracie tkanki tłuszczowej.

Działa moczopędnie 

Kolejną z właściwości mniszka lekarskiego jest działanie moczopędne dzięki zwiększaniu przesączania w kłębkach nerkowych. Swoje zastosowanie znajduje jako środek pomocny przy problemach z oddawaniem moczu, obrzękach wywołanych problemami z nerkami, reumatyzmie, podagrze itd. Warto zauważyć również, iż mniszek lekarski wspomaga wydalanie toksyn i bakterii z organizmu co pozwala przywrócić prawidłową pracę nerek i innych narządów.

Mniszek lekarski stosowany zewnętrznie

Roślinę tą stosuje się również zewnętrznie na skórę w przypadku uszkodzeń skóry, brodawek i kurzajek. W tym celu wykorzystujemy okłady z białego soku znajdującego się w łodydze bądź świeże liście mniszka. Taki zabieg pomoże w pewnym stopniu oczyścić ranę z bakterii i przyśpieszyć proces gojenia.

Jak zbiera się mniszek lekarski?

Jesienią wykopuje się korzenie roślin starszych ponieważ są wtedy najbardziej rozrośnięte. Wiosną zaś, w maju gdy koszyczki kwiatowe są najbardziej dojrzałe, zbierana jest część naziemna rośliny. Ważne jest aby zbierać mniszek lekarski znajdujący się z dala od dróg i pól, które mogą być nawożone. Zarówno korzeń jak i łodygę wraz z kwiatem suszy się w odpowiednim miejscu. Po takim procesie otrzymujemy gotowe ziele do produkcji syropów i wywarów.

Jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego?

Do przygotowania syropu z mniszka potrzebować będziemy:

  • 1 litr kwiatów mniszka
  • 1 kg cukru
  • 2 cytryny
  • 1 litr wody

Kwiaty należy włożyć do garnka, zalać wodą i gotować na niewielkim ogniu przez ok 12-15 minut. Po tym czasie odstawiamy wywar na 24 godziny w chłodnym pomieszczeniu. Następnie odcedzamy resztki rośliny przez sito i dodajemy do mikstury cukier oraz sok z cytryn. Ponownie wstawiamy na mały ogień i mieszamy wszystkie składniki tak długo aż powstanie roztwór o gęstej konsystencji. Gotowy syrop możemy przechowywać przez ok. 3-4 miesiące od daty wykonania.

Mniszek lekarski

Tak przygotowany syrop możemy wykorzystywać w przypadku bólu gardła bądź kaszlu. Można korzystać z niego również profilaktycznie w celu przeciwdziałaniu wirusom i zapaleniom górnych dróg oddechowych. Jest to szczególnie zalecane jesienią i zimą.

Gdzie kupić mniszek lekarski?

W przypadku gdy nie mamy czasu na zebranie ziela bądź miejsca na wysuszenie rośliny, możemy go kupić. Mniszek lekarski w formie mielonego ziela bądź korzenia jest łatwo dostępny w stacjonarnych i internetowych sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Na polskim rynku znajdziemy także gotowe syropy i ekstrakt z mniszka lekarskiego w formie tabletek.

Skutki uboczne

Środki lecznicze na bazie mniszka lekarskiego nie powodują skutków ubocznych gdy stosowane są wedle zalecanych dawek.

Źródło:

  • Ożarowski A. Jaroniewski W. – Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

 

ashwagandha

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.