Lukrecja – Właściwości zdrowotne, działanie, smak

0
4940
Lukrecja właściwości zdrowotne
Lukrecja właściwości zdrowotne

Lukrecja a właściwie jej korzeń stosuje się jako środek słodzący w różnego rodzajach produktów – od cukierków po herbaty. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Właściwości korzenia lukrecji wykorzystuje się także w lecznictwie i kosmetyce. Z powodzeniem możemy zastosować ją w celu złagodzenia problemów z trawieniem, oczyszczenia dróg oddechowych, jako środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. 

Lukrecja właściwości zdrowotne

ashwagandha

Korzeń lukrecji charakteryzuje się szorstką budową i żółtym kolorem. Jego smak jest opisywano jako słodki i lekko palący. W jej składzie znajdziemy głównie saponiny i glicyryzynę (to właśnie dzięki niej lukrecja jest tak słodka – aż o nawet 50 razy słodsza niż cukier trzcinowy) a także flawonoidy, fitosterole, kumarynę, aminokwasy, sole mineralne i związki lipidowe. 

Lukrecja na problemy trawieniem

Korzeń lukrecji wykorzystuje się w celu złagodzenia problemów związanych z jelitami i żołądkiem. Przynosi ulgę w przypadku wrzodów żołądka, zgagi czy też zatrucia pokarmowego. Wyciąg z korzenia lukrecji stosuje się także w przypadku uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Swoje właściwości przeciwzapalne zawdzięcza zawartym w składzie kwasom glicyryzynowym. Istnieją badania potwierdzające skuteczność wyciągu z lukrecji  w walce z bakteriami powodującymi wrzody. Warto zauważyć, że preparat ten nie tylko hamuje bakterie, lecz także zapobiega ich rozrostowi w jelitach.

Korzeń lukrecji przeciw wirusom i bakteriom

Lukrecja stosowana jest także w walce z wirusami, które atakują nasz organizm. Stymuluje Interferon – związek przeciwwirusowy, naturalnie występujący w naszym organizmie oraz inne związki, które tworzą barierę ochroną przed wirusami. Dzięki niemu możemy leczyć takie choroby jak m. in. opryszczka typu 1 czy też próchnica.

Zastosowanie lukrecji w kosmetyce

Dzięki zawartości flawonoidów, saponin i kwasów organicznych, lukrecja znajduje swoja zastosowanie również w kosmetyce jako preparat kojący podrażnioną skórę i nawilżający. Na polskim rynku znajdziemy kosmetyki z ekstraktem z korzenia lukrecji. Korzyści ze stosowania takich środków docenią głównie kobiety z cerą naczynkową, suchą i wrażliwą. Dodatkowo, jej działanie ocenia się jako skuteczne w przypadku leczenia opryszczki i innych stanów zapalnych skóry. Na bazie korzenia lukrecji produkuje się także szampony z których warto skorzystać w przypadku włosów łamliwych, zniszczonych i delikatnych.

Wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych

Lukrecję można wykorzystać również gdy borykamy się z niedrożnymi drogami oddechowymi. Działa oczyszczająco poprzez wspomaganie produkcji zdrowego śluzu, który naturalnie występuje w naszym układzie oddechowym. Regularne stosowanie lukrecji doustnie pomoże w utrzymaniu układu oddechowego w dobrej formie. Szczególnie zaleca się jej wykorzystanie gdy mamy problemy z suchym kaszlem, w przypadku nadmiernego zalegania flegmy w górnych drogach oddechowych, przy bólu gardła, nieżycie oskrzeli a także wspomagająco w przypadku astmy.

Jak stosować lukrecję i gdzie ją kupić?

Lukrecja jest łatwo dostępna w aptekach w formie tabletek. Sugeruje się regularne przyjmowanie od 250 do 750mg ekstraktu z korzenia dziennie. (chyba że producent zaleca inaczej). Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić jej skład i sposób produkcji aby wybrać produkt jak najlepszej jakości. W sklepach ze zdrową żywnością i niektórych aptekach nabędziemy korzeń lukrecji w formie mielonej do parzenia naparów.

Wyciąg z lukrecji

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Lukrecja pomimo swoich zaskakujących właściwości posiada również swoje skutki uboczne przez co nie każdy może ją stosować. Osoby z niewydolnością nerek, marskością wątroby, nadciśnieniem tętniczym i problemami z wątrobą nie powinny jej stosować. To samo tyczy się kobiet w ciąży i przy karmieniu piersią. Osoby, które regularnie przyjmują leki na choroby przewlekłe powinny skonsultować stosowanie lukrecji z lekarzem.

Ważne jest również aby nie spożywać jej nie dłużej niż przez okres 4 tygodni. Nie zastosowanie się do tego zalecenia może powodować różne skutki uboczne w postaci np. arytmii serca, podwyższonego ciśnienia, zatrzymania płynów w organizmie itd. W połączeniu z niektórymi lekami może dojść do dużego obniżenia potasu w organizmie.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.