Koenzym Q10 – Działanie, opinie, cena

0
3237
koenzym Q10

Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym, którego potrzebuje niemal każda komórka naszego ciała. Swoją popularność zawdzięcza głównie właściwościom opóźniającym starzenie się skóry i jest najbardziej popularny wśród kobiet, które chcą cieszyć się zdrową i młodo wyglądającą skórą przez jak najdłuższy czas. To zastosowanie koenzymu q10 to jednak bardzo mała część tego, za jaką pracę odpowiada w naszym organizmie.

Q10 jest związkiem, który nasz organizm produkuje samodzielnie. Zdrowe osoby przed 30 rokiem życia nie muszą martwić się o uzupełnienie jego braków. Jednak po przekroczeniu progu 30 lat, jego produkcja zmniejsza się i potrzebna jest suplementacja tym specyfikiem w celu zapewnienia odpowiedniej pracy organizmu. Negatywny wpływ na produkcję koenzymu q10 ma również niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta i używki. Jego zbyt małe stężenie w organizmie może wiązać się z szeregiem chorób i zaburzeń prawidłowego funkcjonowania organizmu, które nie zawsze są widoczne gołym okiem. 

Właściwości koenzymu Q10

ashwagandha

Niemal każda komórka naszego ciała potrzebuje koenzymu Q10. Jak sama nazwa wskazuje, współdziała on z wieloma enzymami w organizmie i przyśpiesza procesy metaboliczne poprzez sprawniejszy transport energii do komórek ciała. Związek ten odpowiedzialny jest m. in. za sprawniejsze leczenie ran, oczyszczanie organizmu, utrzymywanie ciała w dobrej kondycji itd.

  • Q10 to silny antyoksydant – Antyoksydanty to bardzo ważne związki, których potrzebuje nasz organizm do sprawnego usuwania wolnych rodników z naszego organizmu. Wolne rodniki są przyczyną wielu chorób i stanów zapalnych w organizmie. Dodatkowo, antyoksydanty opóźniają starzenie się skóry i utrzymują organizm w dobrej kondycji przez dłuższy czas.
  • Wspomaga leczenie chorób – Koenzym Q10 jest związkiem, który ma właściwości regeneracyjne i usprawniające leczenie wielu poważnych i zaawansowanych chorób jak chociażby miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, parodontozy, choroby Alzheimera, Parkinsona itd.
  • Wsparcie dla sportowców – Istnieją informacje na temat istotnej roli koenzymu Q10 w sporcie. Mianowicie, naukowcy z Niemiec twierdzą, iż związek ten potrafi usprawnić wydolność i sprawność organizmu o ok. 2,5% zarówno u profesjonalistów jak i amatorów.

Wyniki te związane są najprawdopodobniej z udziałem tego koenzymu w procesach metabolizmu pokarmów i sprawniejszego dostarczania energii do komórek ciała. Dodatkowo sportowcy narażeni są na szybszą utratę Q10 z organizmu. Im ciężej nasz organizm jest wystawiony na wysiłek fizyczny, tym szybciej jego rezerwy się uszczuplają.

  • Wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej – Jednym z kluczowych powodów nadwagi dziedziczonej genetycznie jest obniżona reakcja termogeniczna na posiłki (w większości przypadków nawet o 50%). Skutkiem tego jest słabsza produkcja energii w organizmie co prowadzi do łatwiejszego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto wypróbować suplementację Q10 i oprzeć dietę o produkty bogate w ten związek. Oczywiście jest to jedynie dodatek do odpowiednio dobranej diety a nie cudowny lek na nadwagę.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10Bardzo często, w reklamach przedstawiających preparaty do pielęgnacji skóry, wyróżnia się obecność koenzymu Q10 w ich składzie. Nie bez powodu – związek ten zapobiega nadmiernej utracie kwasu hialuronowego, który zaś odpowiedzialny jest między innymi za zdrowy wygląd skóry. Dodatkowo, obecność Q10 w składzie kosmetyków pozwala na lepszą przyswajalność reszty składników, które sprawniej przenikają przez warstwę rogową naskórka.

Opcjonalnie jeśli Twój ulubiony kosmetyk do pielęgnacji skóry nie zawiera tego związku to możesz dodać go samodzielnie kupując osobno koenzym Q10 w postaci proszku i rozpuścić go w podgrzanym w niskiej temperaturze oleju. Wymagana jest tutaj jednak dodatkowa wiedza na ten temat.

W jakich produktach występuje koenzym Q10?

Koenzym Q10 występuje naturalnie w wielu produktach, które jemy na co dzień. Znajdziemy go między innymi w orzechach, rabarbarze, śliwkach, jabłkach, sezamie, sardynkach, makrelach i niektórych rodzajach mięs i olejach. Ważne jest w tym przypadku aby produkty te były jak najmniej przetworzone i obrabiane w jak najniższych temperaturach. 

Suplementacja koenzymem Q10

Koenzym Q10Często dieta bogata w wyżej wymienione produkty zawierające ten koenzym może być niewystarczająca. Wiele leków i używek z którymi mamy styczność blokuje prawidłową pracę Q10. Na rynku istnieje wiele preparatów z koenzymem Q10, środki te są bardzo popularne w USA i innych częściach świata a teraz powoli podbijają również polski rynek. 

Koenzym Q10 możemy kupić w formie płynu bądź tabletek (pomijając produkty używane w celach kosmetycznych). Jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za opakowanie i jest zależna od producenta, sposobu produkcji i dawki w jednej porcji. Dawkowanie jest zależne od określonego produktu, należy zastosować się do zaleceń producenta. 

Przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą stosować suplementację koenzymem Q10. Związek ten ma działanie rozrzedzające krew i w przypadku stosowania produktów o podobnym działaniu należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Podobnie w przypadku stosowania leków na nadciśnienie. Dzieci, kobiety karmiące, osoby po zabiegach chirurgicznych również powinny zasięgnąć rady eksperta.

Podsumowanie

Koenzym Q10 jest bardzo ważnym związkiem w naszym organizmie. Drogą dedukcji możemy wysnuć czy potrzebujemy dodatkowej suplementacji tym specyfikiem. Jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia, zdarza ci się dość często sięgać po alkohol, papierosy i inne używki oraz dostarczasz organizmowi niewystarczającej ilości snu, witamin i ruchu to bardzo możliwe, że po przekroczeniu 30 roku życia będziesz potrzebował dodatkowej dawki tego koenzymu. Możesz zrobić to przez zmianę diety na zdrowszą bądź przez regularną suplementację preparatami zawierającymi koenzym Q10. Pamiętaj jednak aby dokładnie sprawdzić produkt, który wybierasz.

Źródło / więcej informacji

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.