Jakie są skutki nadwagi?

0
1030
Nadwaga

Nadwaga jest dużym problemem na całym świecie. W 2017 roku oszacowano, że aż 64% mężczyzn i 49% kobiet w Polsce ma nadwagę. Nie jest to problem tylko i wyłącznie estetyczny. Dodatkowe kilogramy obciążają nasz kręgosłup, uszkadzają stawy i są problemem wielu schorzeń wewnątrz naszego ciała. 

Często mówi się, że kilka kilogramów więcej to nic takiego, jednak wraz ze starzeniem się nasze nawyki się umacniają, przez co w późniejszym wieku nadwaga może przemienić się w otyłość a to wbrew pozorom jest już poważnym zagrożeniem zdrowia. Nadwaga często traktowana jest pobłażliwie i prócz okresowych prób walki z nią nie robimy nic w kierunku tego aby się jej pozbyć. Zazwyczaj jesteśmy motywowani wyglądem zewnętrznym, jednak priorytetem powinno być to, czego nie widać gołym okiem – czyli nasze zdrowie i samopoczucie.

Jakie są wewnętrzne objawy nadwagi?

ashwagandha

CukrzycaPrócz widocznych krągłości możemy również zanotować problemy z trawieniem, bóle żołądka związane z nagromadzeniem się nadmiernej ilości pokarmu, spadek motywacji, senność w ciągu dnia wywołana nadmiernym działaniem insuliny a nawet depresję. Starając się zrzucić dodatkowe kilogramy powinniśmy myśleć o tym że będziemy mieć więcej energii i nasze samopoczucie znacznie się poprawi. To powinno być wystarczającym bodźcem do powolnych zmian nawyków (Zobacz: Metoda Kaizen – Odchudzanie małymi krokami). A to tylko wierzchołek góry lodowej negatywnych skutków nadwagi.

Nadwaga = Problemy z oddychaniem

Osoby będące w stanie przed-otyłościowym bardzo często mają problemy z oddychaniem i ich wydajność tlenowa zmniejsza się znacznie. Powoduje to nie tylko problemy z funkcjonowaniem organizmu ale również ryzyko niedotlenienia mózgu co może prowadzić do wielu chorób i schorzeń tego ważnego narządu. Gdy nasza klatka piersiowa jest otłuszczona to płuca muszą pracować ciężej podczas gdy bierzemy wdech. Tłuszcz na brzuchu zaś sprawia że narządy takie jak wątroba są uciskane co może powodować ich nieprawidłową pracę.

Ponadto, podczas snu nasz oddech staje się naprawdę płytki i chrapiemy. Może to powodować zaburzenie cyklów snu, co owocuje niewyspaniem i ogólnym przemęczeniem organizmu, który nie jest w stanie prawidłowo się zregenerować.

Nadwaga a cukrzyca

Cukrzyca i nadwaga są ze sobą bardzo blisko powiązane. Aż 90% osób z cukrzycą typu II ma nadwagę bądź otyłość. Powodem tego jest wysoki poziom cukru we krwi, który powoduje wydzielanie się insuliny. Jest to całkiem normalna reakcja organizmu, jednak u osób przejadających się, stan podwyższonego cukru we krwi obserwuje się w sposób niemal ciągły, co powoduje wywołanie insulinoodporności. Zobacz inne negatywne skutki nadmiaru cukru w diecie.

Nadwaga a nowotwory

Według wielu ekspertów, otyłość jest drugą na liście chorobą prowadzącą do przedwczesnej śmierci. Tuż po palaczach papierosów. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, podwyższony wskaźnik masy ciała wiąże się z większym ryzykiem zgonu wywołanego rakiem okrężnicy, odbytnicy, przełyku, pęcherzyka żółciowego, nerek lub trzustki. Częstym powodem tego problemu jest trudność z wykryciem nowotworu przedwcześnie. Wykonanie badań przesiewowych w kierunku raka może być utrudnione i niedokładne.

 

Podsumowanie

Ogólnie mówiąc, głównym problemem dla naszego organizmu jest nadmierne przeciążenie dodatkowymi kilogramami. Miliony lat ewolucji miały na celu gromadzenie zapasów energii w przypadku okresów głodu, w tym momencie mamy wokół siebie nadmiar jedzenia więc ta funkcja jest nam praktycznie niepotrzebna. Modyfikacja naszego kodu DNA przebiega powoli, dlatego też to my sami musimy zadbać o to aby nasze ciało było w jak najlepszej kondycji. Bez tego nasze życie będzie o wiele krótsze i nie będziemy mogli cieszyć się nim tak bardzo jak w przypadku gdy jesteśmy zdrowi i mamy pełno energii. Wyżej wymienione skutki nadwagi to jedynie mały procent tego jak jest ona groźna dla naszego zdrowia.

Ważne: Artykuł ten nie ma na celu urazić nikogo cierpiącego na nadwagę a jedynie rozwinąć świadomość i korzyści płynące z pozbycia się dodatkowych kilogramów.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.