Dziurawiec zwyczajny – Właściwości, zastosowanie, działanie

0
3166
Dziurawiec podsumowanie
Dziurawiec podsumowanie

Dziurawiec zwyczajny – Inaczej ziele św. Jana jest rośliną rosnącą na polanach, łąkach, zboczach i skrajach lasów. To jedne z najpopularniejszych ziół stosowanych w medycynie naturalnej do leczenia wielu schorzeń. W swoim składzie zawiera dużo składników mających pozytywny wpływ na nasz organizm. Stosując dziurawiec możesz wyleczyć problemy związane z układem pokarmowym, nerwowym oraz przebarwienia skórne, różne stany zapalne skóry i wiele innych dolegliwości.

Najważniejsze składniki zawarte w dziurawcu to: Hiperycyna (inaczej czerwony barwnik) – odpowiada za działanie przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ma pozytywny wpływ na kojarzenie, koncentrację i poprawia nastrój. Hyperozyd, kwercetyna i rutyna o działaniu przeciwbiegunkowym, bakteriostatycznym oraz uszczelniającym naczynia włosowate.

ashwagandha

Dodatkowo, w dziurawcu zwyczajnym znajdziemy również witaminę A, C, sole mineralne, pektyny, cholinę, kwasy organiczne, żywicę i olejki eteryczne.

Właściwości dziurawca zwyczajnego

Jak już było to wspomniane powyżej, dziurawiec działa bardzo dobrze na szereg chorób i schorzeń. Oto najważniejsze z nich.

  • Dziurawiec a samopoczucie – Ekstrakt z dziurawca ma pozytywny wpływ na nasz nastrój i jest w stanie pomóc w przypadku lekkich i krótkotrwałych epizodów depresji, dzięki zawartości hiperycyny. Jej działanie polega na hamowaniu rozkładu serotoniny w organizmie. Niedostateczna jej ilość powoduje częstsze objawy lęków, złego nastroju i przygnębienia. Często wykorzystywany podczas różnego rodzaju problemów emocjonalnych związanych np. z przekwitaniem. Z pewnością nie jest to preparat mogący pomóc nam w przypadku ostrej depresji, jednak warto skorzystać z jego właściwości jeśli po prostu mamy gorszy okres w naszym życiu.

 

  • Działa na układ pokarmowy – Stosowanie naparu z dziurawca pomaga ukoić takie problemy związane z układem pokarmowym jak chociażby: osłabienie czynności wątroby, skurcze dróg żółciowych, stany zapalne błony jelit, żołądka, niedostateczne wydzielanie soków trawiennych w żołądku, zgaga, braku apetytu, bóle brzucha, biegunka.

 

  • Wpływ na gojenie się ran i zmian skórnych – Dzięki jego właściwościom przyśpieszymy gojenie się odmrożeń, oparzeń i ran. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. Zadziała również, gdy użyjemy do go przemywania skóry owrzodzonej, z ropniami i trądzikiem.W tym przypadku możemy użyć lekkiego odwaru w proporcjach: 1,5 łyżeczki dziurawca na 250 ml wody. Jego działanie ściągające okaże się również pomocne przy zapaleniach gardła, jamy ustnej i dziąseł. Ekstrakt z ziela dziurawca jest wykorzystywany przy produkcji emulsji i kremów do regeneracji skóry. 

 

  • Zastosowanie przy kamicy moczowej – Medycyna naturalna opisuje wykorzystywanie dziurawca w celach leczenia kamicy moczowej i problemach z oddawaniem moczu. Dzięki zawartości flawonoidów w swoim składzie, przyśpiesza ilość wydalanego moczu aż do 30%.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Dziurawiec zwyczajny

Stosowanie dziurawca zwyczajnego jest niewskazane w przypadku leczenia interferonem, lekami przeciwnowotworowymi, indynawirem (stosowanym przy leczeniu HIV) i antykoagulantami. Powodem jest możliwe działanie niepożądane jak umniejszenie działania ww. leków. W przypadku stosowania innych preparatów przy poważnych chorobach, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Nie zostały również przeprowadzone żadne badania opisujące wpływ dziurawca na kobiety w ciąży i dzieci dlatego też nie zaleca się im stosowania.

Ważne: W składzie dziurawca zawarty jest związek o nazwie hiperycyna, odpowiada za czerwony kolor po jego zaparzeniu a także ma różne właściwości. Niestety, jego skutkiem ubocznym jest generowanie nadmiernej wrażliwości na światło słoneczne.

Podczas stosowania nie zaleca się stosowania kąpieli słonecznych ani zbyt długiego przebywania na słońcu. W przypadku nie zastosowania się istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju przebarwień na skórze a także większa skłonność do występowania poparzeń słonecznych. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby o jasnej karnacji z wrażliwą i delikatną skórą.

Jak pić i gdzie kupić dziurawiec?

Dziurawiec jest łatwo dostępny w internetowych i stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Jego cena w formie mielonej do parzenia waha się w granicach od 5 do 10 złotych za 200 gram. Możemy znaleźć również macerat z dziurawca w podobnej cenie. Na rynku dostępne są również tabletki z ekstraktem z dziurawca. Zaleca się stosowanie 300mg wyciągu o zawartości 0,3% hipercyny.

Najlepiej stosować go bezpośrednio po lub przed posiłkiem aby zbytnio nie podrażnił żołądka. Jego widoczne działanie możemy odczuć już po około 4 tygodniach. Związki zawarte w jego składzie muszą osiągnąć określone stężenie w naszym organizmie zanim zaczną działać.

UWAGA: na rynku dostępne są również różnego rodzaju tabletki w cenie powyżej 100 złotych za jedno opakowanie. Przed zakupem należy dokładnie zweryfikować czy aby na pewno są warte swojej ceny porównując skład z innymi specyfikami.

Podsumowanie 

Dziurawiec zwyczajny jest kolejnym z darów natury, który może pomóc nam przy wielu schorzeniach i problemach. Najpopularniejszym zastosowaniem jest leczenie lekkich epizodów depresji i złego samopoczucia. Jego działanie jest porównywalne do leków stosowanych w przypadku tych schorzeń. Potrafi ukoić nasze nerwy i zapewnić spokojniejszy sen.

Dziurawiec podsumowanie

Okazuje się również świetnym preparatem na wiele problemów żołądkowych. Podsumowując: dziurawiec jest bardzo dobrym, naturalnym środkiem, który warto mieć w domowej apteczce. Dodatkową zaletą jest jego nieduża cena i łatwa dostępność. Jak najbardziej polecamy stosowanie dziurawca zwyczajnego w przypadku ww. problemów ze zdrowiem.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.