Dopamina – rola w organizmie i charakterystyka

0
1385
Dopamina

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem uwalnianym w komórkach nerwowych znajdujących się w rdzeniu kręgowym i mózgu. Bierze ona udział w wielu ważnych procesach odpowiadających za nasze samopoczucie. Dzięki niej czujemy się zmotywowani, emanujemy pozytywną energią i czujemy “motyle w brzuchu”. Jej niedobór może mieć negatywny wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia, podobnie jak i nadmiar – w takim stanie najczęściej podejmujemy irracjonalne decyzje później ich żałując.

Co wpływa na poziom dopaminy?

Dopamina jest produkowana w nadmiarze w stanach gdy czujemy euforię, stanach zakochania, gdy smakuje nam spożywany posiłek czy też sprawy dzieją się po naszej myśli. Jest to całkowicie naturalne zachowanie w organizmie, które pozwala nam cieszyć się z przeżywanych chwil.

ashwagandha

Istnieją również sposoby na “sztuczne” podniesienie poziomu serotoniny takie jak alkohol, dzięki któremu jej poziom może wzrosnąć aż o 200%, czy też substancje psychoaktywne, które potrafią wywindować jej produkcję nawet o 10000%. Jest to jednak niewłaściwa droga do polepszenia sobie samopoczucia.

Stymulowanie układu nerwowego w taki sposób nie dość że negatywnie wpływa na stan naszego stanu zdrowia to prowadzi również do rozregulowania szlaków dopaminowych. W efekcie końcowym w dłuższym odstępie czasu pogorszymy nasze samopoczucie i ciężej będzie nam wywołać taki stan w naturalny sposób. Decydując się na środki tego typu musimy mieć świadomość że “zaciągamy dług” u  naszego organizmu, który powróci do stanu homeostazy dopiero po pewnym czasie.

Objawy nadmiaru i niedoboru

Niedobór dopaminy wiąże się z ciągłym zmęczeniem, stanami lękowymi, spadkiem produktywności i motywacji, utratą energii do życia, stanami depresyjnymi, uczuciem pustki itd. Niedobór wiąże się też z negatywnym wpływem na kontakty z innymi ludźmi, pogorszenie koordynacji ruchowej a nawet obniżonym ciśnieniem. Gdy ten stan jest nasilony i czujesz że nie jesteś w stanie sam/sama sobie z tym poradzić to koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty!

Nadmiar dopaminy także nie jest stanem pożądanym. W głowie czujemy natłok myśli, mamy problemy z koncentracją i trzeźwym odbieraniem rzeczywistości, możemy mieć omamy i nie myśleć racjonalnie. Ma to wpływ także na nasz organizm np. poprzez wydłużenie się procesu krzepnięcia krwi. Nie warto wtedy podejmować ważnych decyzji mogących mieć wpływ na nasze życie.

Jak naturalnie zwiększyć poziom dopaminy?

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na poziom dopaminy (podobnie jak innych hormonów) jest odpowiednia dieta bogata w przeciwutleniacze i witaminy. Powinno się wzbogacić dietę w owoce takie jak chociażby banany śliwki, jagody i truskawki, które w okresie dojrzewania produkują substancję pod nazwą chinina dopaminowa. Jest to naturalna forma dopaminy, którą nasz organizm jest w stanie przyswoić.

Powinno się unikać niezdrowych, tłustych i ciężkich posiłków ponieważ obniżają one poziom dopaminy w organizmie oraz powodują wiele chorób.

Jeśli często spożywasz kawę, alkohol i korzystasz z innych używek to warto odstawić je chociaż na jakiś czas aby nasz organizm na nowo nauczył radzić sobie bez nich.

Kolejnym ważnym elementem jest relaks i odpoczynek. W stanie napięcia nasze ciało nie jest w stanie właściwie pracować. Zadbaj o czas dla siebie, spędzaj czas na świeżym powietrzu w szczególności na słońcu (nie podczas upału), posłuchaj muzyki i postaraj przez ten czas nie myśleć o swoich problemach, dzięki temu zmniejszy się także poziom kortyzolu, który produkowany jest w stanach stresu i napięcia.

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.