Czosnek (czosnek niedźwiedzi) – Właściwości, zastosowanie, przepisy

Czosnek jest bardzo dobrze znany jako naturalny antybiotyk. Niemal każda osoba zetknęła się z nim przy chorobie bądź słyszała o jego właściwościach. Jest naturalną receptą na zdrowie, którą stosują nasze babcie od wieków. Egipcjanie i inne narody również znały jego zalety. Stosowano go przy wielu chorobach oraz protekcyjnie. Mimo niezbyt przyjemnego zapachu czosnku, warto korzystać w z jego właściwości.

Czosnek – Skład

W swoim składzie posiada wiele składników działających pro zdrowotnie na nasz organizm. Kryją się w nim witaminy  B6, B2, PP, C, A; sole mineralne – potas, wapń, magnes a także różne rzadkie mikroelementy jak kobalt, nikiel czy chrom. Jednym z głównych ważnych związków zawartych w czosnku jest allicyna, którą opisuje się jako aż 15 razy silniejszą od penicyliny pod kątem bakteriobójczym – nie ma tak doraźnego działania jak penicylina, jednak pokazuje to jak wiele wartościowych związków można znaleźć w ogólnie dostępnym produkcie.

Czosnek posiada także związki flawonoidowe o działaniu moczopędnym, rozkurczającym, przeciwzapalnym, przeciw-utleniającym oraz obniżającym ciśnienie krwi. Znajdziemy w nim także saponiny, związki śluzowe, cukry i aminokwasy.

Właściwości czosnku

Z racji zawartych w sobie związków, czosnek prezentuje bardzo dużą gamę właściwości działających pozytywnie na nasz organizm. Jego wpływ docenią między innymi osoby, które często łapią infekcje, mające problemy z trawieniem i ogólnym przemęczeniem (które często jest skutkiem niedoboru witamin i innych związków).

Dobrą wiadomość jest taka, że wcale nie musimy walczyć z natarczywym zapachem czosnku aby korzystać z jego właściwości. Możemy go znaleźć również w postaci bezwonnych produktów.

Zapobiega rozwojowi bakterii

Olejki eteryczne zawarte w czosnku są dobrym orężem do walki z wieloma bakteriami osłabiającymi nasz organizm i powodującymi choroby. Za pomocą czosnku możemy walczyć nawet z bakteriami, które uważane są za bardzo niebezpieczne jak chociażby otoczkowce, pałeczki okrężnicy, paciorkowce czy gronkowiec złocisty. Warto zauważyć, że czosnek tym samym nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej co dzieje się w przypadku antybiotykoterapii. Wręcz przeciwnie, wspomaga i odbudowuje zniszczoną florę organizmu.

Dobrze znane w naszej kulturze zastosowanie czosnku odnosiło się właśnie do zapobiegania grypie, przeziębieniom i bólom gardła, których przyczyną są nadmierna ilość bakterii i osłabiona odporność. Nasze babcie często przygotowywały miksturę z miodu, mleka i czosnku.

Czosnek wzmacnia organizm

Dzięki zawartym w nim witaminom, czosnek uzupełnia niedobory witamin oraz wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu. Dzięki regularnemu spożywaniu czosnku wspomożemy ogólną sprawność i wytrzymałość fizyczną oraz psychiczną.

Czosnek a cukrzyca

Jak wiele naturalnych produktów o podobnych właściwościach, czosnek przyczynia się również do obniżenia poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie metabolizmu węglowodanów, podnosząc tym samym wrażliwość komórek na insulinę. Co prawda nie jest to potwierdzony lek, który pomoże nam zastąpić leki na cukrzycę ale z pewnością można uznać go za “przyjaciela” cukrzyków.

Działanie przeciwnowotworowe

Czosnek dobrze radzi sobie również z wieloma bakteriami zalegającymi w układzie pokarmowym jak chociażby Heliobacter pylori, która jest odpowiedzialna za raka żołądka. Swoje właściwości zawdzięcza dużej ilości przeciwutleniaczy, które mają działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych a także pobudzający nasz naturalny układ immunologiczny do zwalczania tych komórek. Jak dowiodły badania – regularne spożywanie czosnku pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka jelita grubego, żołądka i okrężnicy.

Leczy wypryski i hamuje starzenie się organizmu

Duża ilość przeciwutleniaczy zawartych w czosnku ma również wpływ na spowolnienie starzenia się organizmu. Jest dobrym źródłem wielu witamin i minerałów, których potrzebuje skóra aby utrzymać swoją sprężystość i młody wygląd. Poprawia krążenie krwi i niweluje powstawanie żylaków i pajączków na powierzchni skóry. Wykorzystanie wody w której moczył się czosnek, pozwala szybciej wyleczyć takie stany zapalne jak chociażby wypryski.

Kto może spożywać czosnek i jaka jest najlepsza forma?

Nie ma określonych przeciwwskazań w jakim wieku jest to dozwolone a w jakim zakazane. Z jego właściwości mogą korzystać zarówno dorośli (prócz kobiet w ciąży) jak i dzieci od 1 roku życia. Młodsi mogą mieć szczególną niechęć do spożywania czosnku. Nic w tym dziwnego, jeśli spróbowalibyśmy zjeść cały ząbek czosnku bez żadnego dodatku to pewnie nam również by się szybko odechciało spożywać go regularnie.

Jednak okazuje się on dobrym dodatkiem do sałatek i różnego rodzaju napojów w połączeniu ze składnikami, które wykorzystujemy podczas leczenia grypy lub przeziębienia. Można wypróbować przepis naszych babć: mleko + czosnek + miód. Opcjonalnie możemy posmarować również kromkę chleba masłem i posypać ją posiekanym czosnkiem. To również niweluje przykry piekący smak czosnku.

Warto pamiętać jednak, że “charakterystyczny oddech” po spożyciu czosnku może utrzymać się nawet 2 dni. Warto mieć to na uwadze i nie spożywać go dzień przed ważnym spotkaniem / rozmową. W naszych czasach dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie preparatów z wyciągiem z czosnku – może nie są one tak skuteczne jak świeży, zmielony czosnek lecz na pewno okażą się bardziej praktyczne. Takie produkty dostępne są w aptekach i w sklepach ze zdrową żywnością w formie tabletek i olejów z wyciągiem z czosnku.

Skutki uboczne

Nie ma określonych skutków ubocznych związanych z regularnym spożywaniem czosnku. Jak każdy z naturalnych produktów medycyny naturalnej jest bezpieczny w rozsądnych dawkach. Przesadzona, regularna suplementacja czosnkiem w nadmiernych ilościach może powodować bóle żołądka, problemy z układem pokarmowym a nawet uszkodzenie wątroby. 

Osoby z alergią na czosnek nie powinny go stosować. W przypadku pojawienia się swędzenia, zaczerwień, duszności itd. powinno się zaprzestać jego stosowania i skonsultować się z lekarzem.

Czosnek może wchodzić w niepożądane interakcje z różnymi lekami jak np. leki przeciwzakrzepowe z racji podobnego działania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy przeczytać ulotkę leku bądź skonsultować się z lekarzem.

Jakub Paśnik

Właściciel portalu naturaonline.pl, samouk, od lat zainteresowany zdrowym odżywianiem i naturalną medycyną. W swoich artykułach pragnę podzielić się swoją wiedzą z innymi, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i zacząć odżywiać się prawidłowo. W moich artykułach znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, poczuć się lepiej i zyskać o wiele więcej energii w ciągu dnia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to możesz skomentować ten artykuł poniżej.

Udostępnij
Opublikowane przez
Jakub Paśnik

Ostatnie posty

Czarodziej od Mother’s Protect opinie i efekty – Recenzja

Otrzymaliśmy kolejny produkt od firmy Mother's Protect do testów. Tym razem jest nim mieszanka adaptogenów…

6 lat ago

Co się dzieje w organizmie gdy zjesz dużo słodyczy?

Przyzwyczailiśmy się do tego że od czasu do czasu (bądź co jeszcze gorsze codziennie) lubimy…

6 lat ago

Jakie są skutki nadwagi?

Nadwaga jest dużym problemem na całym świecie. W 2017 roku oszacowano, że aż 64% mężczyzn…

6 lat ago

Odchudzanie metodą Kaizen – Czyli małe kroki do idealnej sylwetki

Próbowałeś/łaś kiedyś zrzucić zbędne kilogramy jednak bezskutecznie? Jest to problem wielu kobiet i mężczyzn. Mamy…

6 lat ago

Dopamina – rola w organizmie i charakterystyka

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem uwalnianym w komórkach nerwowych znajdujących się w rdzeniu kręgowym i mózgu. Bierze…

6 lat ago

Magnez – Właściwości, niedobór magnezu, przedawkowanie

Magnez pełni ważną rolę w wielu procesach życiowych człowieka. Około 99 procent tego minerału znajduje się…

6 lat ago