Cynamon (Cynamon cejloński) – Właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

0
19701
Cynamon
Cynamon

Cynamon to drzewo rosnące na Sri Lance, w Indiach, Indonezji, Brazylii, Wietnamie i Egipcie. Przyprawa z cynamonu, którą dobrze znamy jest uzyskiwana poprzez wysuszenie kory drzewa. Cynamon ma charakterystyczna aromat i smak, dzięki czemu stał się on stałym bywalcem w kuchni niemal na całym świecie.

Jednocześnie jest również jedną z najstarszych przypraw. Księgi Starego Testamentu zawierają wzmianki na jego temat. Już wtedy ceniono go nie tylko za aromat, lecz także za właściwości lecznicze. Tradycyjna medycyna chińska opisywała go jako dobry sprzymierzeniec w walce z bolesnymi miesiączkami, wzdęciami, nudnościami, przeziębieniami oraz biegunkami.

ashwagandha

Wyróżnia się 4 odmiany cynamonu, dwie najpopularniejsze to Cassia i Cejloński. Odmiana Cassia jest bardziej popularna i łatwo dostępna w niemal każdym sklepie spożywczym. Korzystamy z niej najczęściej do wypieków i różnych dań. Posiada swój charakterystyczny smak i aromat oraz ciemniejszy kolor i większą twardość.

Cynamon Cejloński jest bardziej miękki i jaśniejszy. Posiada on także zdecydowanie więcej właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm.

Cynamon – Skład

Cynamon

Cynamon jest dobrym źródłem wapnia, żelaza, manganu, błonnika, potasu i fosforu.

W swoim składzie ma także różne cenne związki jak aldehyd cynamonowy – nadaje on cynamonowi jego charakterystyczny aromat i zapach oraz ma mocne właściwości antynowotworowe. W połączeniu z kolejnym związkiem jakim jest epikatechina jest w stanie zapobiec rozwojowi chorób o podłożu neurodegeneracyjnym oraz wspomóc ich terapię.

Cynamon zalicza się do grupy termogeników – są to substancje przyśpieszające spalanie tłuszczu i przemianę materii.

Jest on częstym składnikiem maści rozgrzewających na bazie mieszanek ziołowych. Z takich preparatów korzysta się np. w przypadku bóli reumatycznych.

Właściwości cynamonu

Ze względu na zawartość związków pozytywnie wpływających na nasz organizm, cynamon ma wiele właściwości, które okazują się zbawienne dla osób z nadwagą, cukrzycą i innymi chorobami.

Cynamon w walce z nadwagą

Cynamon jest preparatem zaliczającym się do termogeników. Wspomagają one spalanie tłuszczu i przemianę materii. Może się on okazać bardzo dobrym dodatkiem do diety redukcyjnej, który wpłynie pozytywnie na szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Lecz to nie jedyna właściwość, która czyni go dobrym orężem przeciw otyłości.

Charakteryzuje się on także właściwościami obniżającymi poziom cukru we krwi. Zbyt wysoki jego poziom i zbyt częste skoki w ciągu dnia, tym bardziej jesteśmy narażeni na odkładanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie, gdy nadmiernie pofolgujemy sobie z pożywieniem zawierającym dużą ilość cukrów prostych. Cynamon pomoże nam przynajmniej w jakimś stopniu ograniczyć odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Cynamon przy okresowych przeziębieniach i grypie

Dzięki zawartości związków przeciwdrobnoustrojowych, przyprawa ta jest dobrym wspomagaczem w przypadku złapanej infekcji. Najczęściej poleca się olejek cynamonowy, wykonany z liści i kory cynamonowca cejlońskiego w formie inhalacji. Pomaga on oczyścić układ oddechowy i szybciej wrócić do zdrowia. 

Cynamon na zaburzenia pracy układu jelitowego

Olejek cynamonowy i wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego wspiera właściwą pracę przewodu pokarmowego. Najczęściej stosuje się preparaty z cynamonem podczas biegunek i zatruć pokarmowych. W przypadku użycia olejku z tej rośliny, pobudzi on wydzielanie soków żołądkowych i wesprze pracę jelit. Kora cynamonowca ma zaś właściwości zapobiegające wrzodom żołądka.

Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi

To dwie, szczególnie istotne cechy dla osób cierpiących na cukrzycę typu II oraz problemy z cholesterolem. Niewielka ilość cynamonu w diecie jest w stanie obniżyć poziom glukozy, trójglicerydów oraz poziomu złego cholesterolu.

Przeciwwskazania

Cynamon nie jest przeznaczony dla każdego. Nie powinny go stosować osoby z wrzodami przewodu pokarmowego,  skłonnościami do krwotoków oraz osoby mające alergię na cynamon. Nie zaleca się stosowanie tej przyprawy w nadmiernych ilościach również przez kobiety w ciąży ponieważ może doprowadzić on do komplikacji. Osoby, które zażywają leki na cukrzyce lub inne przyczyniające się do obniżania poziomu cukru we krwi. W takim przypadku należy się skonsultować z lekarzem.

Warto zauważyć również, iż cynamon zawiera w swoim składzie kumarynę. Związek ten w niewielkich ilościach (0,1 mg na kg masy ciała) jest nieszkodliwy dla naszego organizmu, jednak w przypadku zwiększonego zużycia może być szkodliwy dla wątroby. Przy czym jednocześnie nie ma określonej, górnej granicy jaką można ustalić aby nie pojawiły się skutki uboczne – z racji różnej zawartości kumaryny w każdym gatunku cynamonu. Jest to również zależne od wielu innych czynników. Najmniejszą ilość kumaryny zawiera w sobie cynamon cejloński, najwięcej zaś odmiana cassia.

Gdzie kupić cynamon cejloński i jakie jest jego zastosowanie?

Odmiana cejlońska nie jest tak popularna w sklepach spożywczych co odmiana cassia. Dlatego też warto poszukać jej w stacjonarnych sklepach zielarskich, z przyprawami czy też zdrową żywnością. W internecie jest on łatwo dostępny głównie w sklepach ze zdrową żywnością, gdzie za 50 gram mielonej, gotowej przyprawy zapłacimy pomiędzy 8 a 15 złotych. Istnieje także w formie ciętych lasek, których cena waha się w granicach 50-60 złotych za 250 gram. 

Cynamon cejloński, tak samo jak cassia dobrze odnajdzie się w kuchni przy wielu rodzajach wypieków jak chociażby szarlotka, strucla jabłkowa a także w napojach – kompocie jabłkowym, herbacie, kawie, gorącej czekoladzie, ponczach itd. Przyprawa ta jest często stosowana także w egzotycznych potrawach z mięsem i nie tylko. 

ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.