Ashwagandha – Opinie, właściwości, skutki uboczne

Ashwagandha (witania ospała) jest rośliną pochodzącą z suchych rejonów Indii, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Dziś uprawiana jest w bardziej łagodnym klimacie między innymi w Stanach zjednoczonych. Jej nazwa “Ashwagandha” oznacza “zapach konia” co wskazuje na to iż zioło to nadaje siłę i wigor.

 Nazywana jest również indyjskim zeń-szeniem ze względu na podobne działanie (rośliny te są związane botanicznie). W medycynie indyjskiej (Ajurwedzie), uważana jest za jedno z najpotężniejszych ziół. Jest to często wykorzystywany specyfik do leczenia całego szeregu schorzeń. Na Polskim rynku coraz częściej możemy znaleźć preparaty zawierające ekstrakt z tej rośliny, co sprawia iż warto dowiedzieć się więcej na jej temat. Jeśli cierpisz na przewlekły stres, ciągle męczy cię brak energii lub masz trudności z koncentracją to z pewnością zainteresują Cię korzyści płynące z suplementacji Ashwagandhą.

Ashwagandha

Ashwagandha – Skład

Ashwagandha zaliczana jest do substancji adaptogennych z racji zawartości związków z grupy glikowitanolidów – sitoindozydy i witanozydy. Adaptogeny to substancje, które modulują odpowiedź organizmu na stres lub zmieniające się środowisko. Wspomagają radzenie sobie z trudnymi sytuacjami takimi jak problemy w pracy, domu itd. a także rozterkami wewnętrznymi jak ciągłe uczucie niepokoju lub bezsenność. 

W roślinie tej znajdziemy również związki nazywane witanolidami, to dzięki nim roślina ta ma właściwości przeciwbakteryjne i antynowotworowe. Hamują one także podział komórek na drodze mitozy i skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze.

W skład Witanii Ospałej wchodzą również alkaloidy, fitosterole, kumaryna i felonokwasy. Duża zawartość żelaza w tej roślinie wpływa na wzrost białych krwinek, erytrocytów i hemoglobiny w organizmie.  

Właściwości Ashwagandhy

Na całym świecie, wykonano ponad 200 badań z użyciem ekstraktu z ashwagandhy, które wykazały między innymi działanie chroniące system immunologiczny, zwalczające negatywne skutki stresu, poprawiające czas reakcji, pamięć i naukę, stabilizujące poziom cukru we krwi, poprawiające sprawność seksualną zarówno u mężczyzn jak i kobiet i wiele innych. 

Ashwagandha na stres

Ashwagandha

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o stresujące sytuacje, które potęgują się z dnia na dzień i powodują przewlekłe stany lękowe, nerwice i bezsenność. Ashwagandha to roślina, która może przynieść ukojenie w okresach ciągłego stresu wyciszając, uspokajając oraz przynosząc jednocześnie zdrowy i spokojny sen.

Najprościej mówiąc umożliwia ona adaptację organizmu do czynników wywołujących stres. Nasz organizm powraca do stanu równowagi i pozwala zmobilizować siły aby przetrwać trudny czas. Da nam większą siłę i pewność nawet podczas fizycznego przemęczenia, braku snu czy ubogiej diety. 

Wpływ na samopoczucie

Dzięki zdolności do uwrażliwiania receptorów serotoninowych (5-HT), pomaga wiązać się ze swoistym receptorem skuteczniej i wydajniej co wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie, pewność siebie, otwartość na kontakty z ludźmi i nowe doświadczenia. Regularne stosowanie pomaga zmniejszyć intensywność występowania  napadów złego nastroju bez określonego powodu, zamartwiania się na zapas itd. Najprościej mówiąc pozwala bardziej cieszyć się dobrych chwil i czerpać z nich jak najwięcej. 

Detoks organizmu

Ashwagandha ma także działanie usprawniające pracę narządów odpowiedzialnych za wydalanie toksyn z organizmu – nerek i wątroby. Jeden ze znalezionych przez nas opisów skuteczności tej rośliny dotyczył zatrucia karbendazymem, po 24 godzinach od podania wyciągu z tej rośliny zaobserwowano niemal całkowite wydalenie tej toksyny z organizmu chorego. 

Zastosowanie u sportowców

Wielu trenerów personalnych poleca Witanię Ospałą w celu wyciszenia organizmu po nadmiernym wysiłku fizycznym. Podczas nasilonej aktywności fizycznej trwającej powyżej 40 minut wydziela się kortyzol – hormon stresu. Zaburza on pracę organizmu i powoduje nerwowość. Ashwagandha wycisza organizm i przywraca go do stanu homeostazy. Ponadto pozwala na szybszą regenerację i odbudowę włókien mięsniowych. Zalecana jest szczególnie osobom, które jednocześnie pracują umysłowo i uprawiają wymagający sport ponieważ pozwala na lepsze skupienie nawet gdy nasz organizm jest na skraju wyczerpania. 

Pomoc w leczeniu stawów

ashwagandha

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym stanem zapalnym. Charakteryzuje się obrzękami, bólem oraz obniżoną aktywnością stawu objętego zapaleniem. Nie leczony artretyzm może prowadzić do deformacji i destrukcji tkanki chrzęstnej, przykurczów, zniekształcenia stawów a nawet całkowitego unieruchomienia stawu i inwalidztwa.

Przeprowadzono badanie, w którym brało udział 60 cierpiących na RZS. Podczas testu odstawili oni swoje leki i rozpoczęli suplementację ekstraktem z korzenia Ashwagandhy w ilości 7 g 2 razy dziennie.

Po 90 dniach stwierdzono dużą poprawę w tym 93 procentową poprawę w ruchomości stawów, 83 procentowy wzrost wzrost siły uścisku ręki oraz 24 procensowe zmniejszenie reakcji autoimmunologicznej powodującej zapalenie. Dzięki temu badaniu, Ashwagandha rozważana jest jako potencjalny środek do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów w przyszłości.

Ashwagandha w walce z zaburzeniami psychicznymi

Istnieje wiele badań oraz praktycznych przykładów na to, iż wyciąg z ashwagandhy ma działanie antydepresyjne i neuro-protekcyjne. Jedno z badań polegało na podaniu wyciągu alkoholowego z Witanii Ospałej osobom cierpiącym na nerwicę lękową. Po miesiącu stosowania stwierdzono duże zmniejszenie a w niektórych przypadkach nawet całkowity zanik objawów takich jak fobie społeczne i stany lękowe. Inne próby wykazały użyteczność Witanii Ospałej przy leczeniu psychozy alkoholowej, schizofrenii i choroby maniakalno-depresyjnej.

Kolejnym z zastosowań wyciągu z tej rośliny jest zapobieganie chorobom starczym jak Alzheimer. Ashwaganda wykazała hamowanie wytwarzania się szkodliwego białka (amyloidu beta) w tkance mózgowej.

Naukowcy mają przypuszczenia, że działanie takie może mieć zastosowanie również w profilaktyce innych chorób o podłożu  neurodegeneracyjnym oraz w leczeniu ich objawów.

Pozostałe właściwości ekstraktu z korzenia Ashwagandha

  • Wzmacnia kości dzięki zapobieganiu utraty wapnia
  • Obniża poziom złego cholesterolu, trójglicerydów i wspiera utrzymywanie właściwego poziomu zdrowego cholesterolu
  • Ma działanie przeciwcukrzycowe obniżając poziomu cukru we krwi
  • Stymuluje gruczoł tarczycy zapobiegając jej niedoczynności
  • Wzmacnia układ odpornościowy poprzez nasiloną fagocytozę i aktywność makrofagów
  • Podnosi poziom hemoglobiny poprawiając tym samym ogólne parametry krwi

Jaki produkt wybrać, gdzie kupić, dawkowanie

Ashwagandha jest środkiem łatwo dostępnym w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością w postaci tabletek i korzenia do przyrządzania wywarów. W formie tabletek jej cena waha się od 30 do 70 złotych za 100 tabletek 450mg (w zależności od producenta). 

Kupując Ashwagandha w tabletkach należy zwrócić uwagę na skład. Wiele preparatów zawiera najczęściej zmielony korzeń bez kontroli jakości produktu finalnego i stężenia. Nie oznacza to braku opisywanych wyżej właściwości, jednak skuteczność może być o wiele mniejsza. Powinno się porównać kilka produktów i wybrać ten o jak największym stężeniu.  Polecamy Ashwagandha od firmy Mother’s protect (przeczytaj naszą recenzję, kliknij tutaj)

Producenci podają dawkowanie w granicach 1-2 tabletki dziennie. W celu leczenia chorób zaleca się korzystanie z większych dawek, jednak mimo braku określonych skutków ubocznych nie zalecamy robić tego na własną rękę. Warto skonsultować chęć suplementacji z lekarzem. W przypadku 

Opinie na temat Ashwagandhy

2 osoby z naszej redakcji jakiś czas temu stosowały ekstrakt z Ashwagandhy od firmy Mother’s Protect.  Celem kuracji było poprawie zdolność koncentracji i zniwelowanie chronicznego zmęczenie, skutków stresu oraz problemów ze snem. W połączeniu ze zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną i odrzuceniem cukrów prostych, odnotowaliśmy ogromną poprawę na wielu płaszczyznach. Mimo sceptycznego podchodzenia do preparatów o tak szerokim spektrum działania możemy potwierdzić działanie tego specyfiku będąc naocznym świadkiem pozytywnych zmian, jakie Ashwagandha może zaoferować.

Przeczytaj całą recenzję ekstraktu z Ashwagandhy od firmy Mother’s Protect  (kliknij tutaj)