Ostropest plamisty – Właściwości, zastosowanie, dawkowanie

3
32232
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty

Ostropest plamisty (silybum Marianum) jest rośliną kwitnącą z rodziny astrowatych. Stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża.

Korzystanie z właściwości tej rośliny nie jest tylko chwilową modą, która przyszła wraz z aktualnym wzrostem popularności naturalnej medycyny i zdrowego odżywiania. Jest uprawiana na szeroką skalę i wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i weterynaryjnym. W Polsce plantacje ostropestu liczą około 2 tysiące hektarów, możemy je spotkać na Lubelszczyźnie, Żuławach, Kujawach i terenach Wielkopolski.

ashwagandha

Najwięcej wartości leczniczych i działających pozytywnie na nasz organizm ma owoc o białym, czarnym, szarym lub brązowym zabarwieniu, który charakteryzuje się kulistym zakończeniem w formie wyrostka. To one właśnie są składnikiem wszystkich specyfików na bazie ostropestu.

Zła dieta, fast-foody, leki, alkohol, inne używki oraz chemia, która jest wszechobecna w naszym otoczeniu powinna nas skłonić do zainteresowania się ostropestem. Dlaczego? Ponieważ jest to roślina, której właściwości najlepiej doceni nasza wątroba. Czym jest i dlaczego pomaga w naszemu organizmowi oraz jakie jeszcze ma właściwości? O tym w dalszej części artykułu.

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest jest rośliną o właściwościach silnie wspomagających oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Jest on składnikiem wielu leków o działaniu protekcyjnym i regeneracyjnym na wątrobę. Na właściwościach tej rośliny skorzystają także osoby z cukrzycą, wysokim cholesterolem i problemami z trawieniem ponieważ właściwości regulują poziom glukozy we krwi, obniżają poziom “złego cholesterolu” i stymulują wydzielanie soków żołądkowych usprawniając trawienie.

Ostropest na wątrobę

Wątroba

Ostropest w swoim składzie posiada sylimarol (związek zaliczany do flawonoidów). To dzięki niemu zalicza większość swoich właściwości. Związek ten ma silne właściwości pozwalające na blokowanie toksyn gromadzących się w wątrobie i nerkach. Potrafi zapobiec szkodliwemu działaniu wielu toksyn jak chociażby dwusiarczek węgla, pestycydy, mykotoksyna (substancja muchomora sromotnikowego). Ogranicza także negatywny wpływ alkoholu na naszą wątrobę i pomaga w jej regenerację poprzez stymulowanie do produkcji nowych komórek. Jest stosowany w leczeniu chorób wywołanych alkoholizmem.

Wątroba jest naszym największym narządem wewnętrznym i jest odpowiedzialna za wiele istotnych funkcji detoksykacyjnych. Stan krwi w całym naszym organizmie jest zależy w większej mierze od kondycji naszej wątroby. Jako “oczyszczacz krwi” wątroba pracuje niemal cały czas aktywnie pozbywając się toksyn i wspierając tym samym praktycznie każdy system w naszym organizmie. Ponadto wspomaga produkcję hormonów, uwalnia glukozę do krwio-obiegu oraz umożliwia wchłanianie tłuszczy z pokarmów. Warto zatem zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Ciekawostka: W medycynie ludowej ostropest często wykorzystywany był jako antidotum na zatrucie grzybami. Podanie wyciągu z ostropestu w ciągu kilku minut od zatrucia znacznie obniżało gromadzenie się toksyn w wątrobie i całym organizmie zmniejszając ryzyko trwałych uszkodzeń lub zgonu.

Warto wiedzieć: problemy z niewydolnością wątroby można poznać m. in. po gorszym apetycie, nadmiernemu zmęczniu w ciągu dnia, osłabieniu, stanach podgorączkowy, spadku libido.

Wpływ ostropestu plamistego na skórę

Ostropest na skórę

Wyciąg z ostropestu ma swoje zastosowanie również w kosmetykach. Stosuje się go w preparatach przeciwzmarszczkowych takich jak maseczki, kremy do twarzy oraz balsamy do ciała.

Najnowsze badania zweryfikowały również iż sylibinina zawarta w ostropeście ma działanie ochronne  przed promieniami UVA i UVB zapobiegając uszkodzeniom oraz przyśpieszając regenerację. Zmniejsza tym samym skutki uboczne opalania od tych mniej poważnych jak oparzenia słoneczne czy foto-starzenie aż po raka skóry. Jest to dobra alternatywa dla kremów o takim samym przeznaczeniu.

Ostropest plamisty na mózg i układ nerwowy

Regularne stosowanie ostropestu może zapobiec wielu chorobom związanym z funkcjonowaniem naszego mózgu. Poprzez eliminację wolnych rodników spowalnia starzenie się tego organu zapobiegając alzheimerowi. Wspomaga także radzenie sobie z chorobami takimi jak ból migrenowy czy zawrotom głowy. Osoby ciężko pracujące umysłowo, studenci i osoby przeżywające czas obfity w stres również z pewnością docenią jego właściwości.

Inne korzyści stosowania ostropestu

Regularne spożywanie tej rośliny podnosi poziom glutationu, który jest enzymem umożliwiającym usuwanie toksyn i odtruwanie organizmu. Pozwala także na szybsze usuwanie nadmiaru estrogenów regulując tym samym gospodarkę hormonalną mężczyzn i kobiet.

Ostropest w diecie odchudzającej

ostropest a dieta

Jak wiadomo, prawidłowa praca wątroby ma bardzo duży wpływ na właściwe przyswajanie jedzenia i trawienie zapasów tłuszczów. Zadbanie o jej prawidłową pracę powinno być priorytetem podczas diety redukcyjnej. Podczas wysiłku fizycznego niezbędnego przy odchudzaniu w organizmie wyzwalane jest wiele wolnych rodników. Ostropest jako roślina o działaniu również antyoksydacyjnym pozwala na właściwe oczyszczenie ciała z toksyn i wirusów. Warto zatem wprowadzić tą roślinę do codziennego nawyku w okresie spalania tkanki tłuszczowej i podniesionej aktywności fizycznej.

Ostropest jako sprzymierzeniec w walce z cukrzycą

cukrzyca - ostropest plamisty

Badania medyczne wykazały że ostropest plamisty w połączeniu z tradycyjnym leczeniem może mieć pozytywny wpływ na organizm osób chorych na cukrzycę. Podczas testów wykazano zmniejszenie poziomu cukru we krwi i wpływ na LDL, zły cholesterol u osób z cukrzycą typu 2. Podczas badań wykazano również, że ostropest wpływał na insulino-oporność.

Ważne: Cukrzyca jest poważną chorobą i nie może być lekceważona oraz leczona na własną rękę. Wszelkie próby wdrażania z metod medycyny naturalnej do swojego leczenia powinno się skonsultować z lekarzem.

Wpływ ostropestu na serce

U.S. National Library of Medicine rozważa ostropest pod kątem silnego działania przeciw-zapalnego zatrzymując zapalenia, które są jedną z głównych przyczyn chorób serca. Ostropest pomaga także w oczyszczaniu krwi i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym stresem oksydacyjnym w obrębie tętnic. Niezbędne jest przeprowadzenie oficjalnych badań na ten temat, jednak wstępne testy pokazują iż w połączeniu z innymi tradycyjnymi metodami leczenia, ostropest wpływa na obniżenie poziomu cholesteroli we krwi.

Co ważne, należy pamiętać że badania pod tym kątem zostały przeprowadzane u chorych na cukrzycę, którzy mają tendencję do podwyższonego poziomu złego cholesterolu we krwi. W tym momencie nie ma potwierdzonych badań, które mówiły by o wpływie ostropestu na obniżenie cholesterolu u osób zdrowych.

Ostropest plamisty dawkowanie

Zalecana dzienna dawka nasion z ostropestu waha się w granicach od 20-300 mg. Jest to porcja, która jest zalecana przez producentów preparatów z jego wyciągiem. Dawka ta jest zależna od płci i wagi osoby spożywającej. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ostropest jest rośliną o bardzo niskiej toksyczności.

Dotarliśmy do informacji, iż podczas badań na myszach i psach proporcjonalność dawek wahała się następująco: mysz: 20g/kg mysz i 1g na kilogram masy ciała u psów bez widocznych skutków ubocznych. Warto jednak zastosować się tutaj do granic rozsądku i nie przekraczać kilku gram dziennie (jeśli jest to kuracja pod okiem lekarza warto zastosować się do jego zaleceń). Ważniejsze jest tutaj regularne stosowanie niżeli “końska dawka” tego specyfiku w jednorazowej formie.

W jakiej formie można korzystać z ostropestu?

Jest na to kilka sposobów. Możemy kupić nasiona, nasiona zmielone, olej z ostropestu bądź pić go w postaci tabletek. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na praktyczności to z pewnością bliższe będą nam tabletki. Warto jednak zwrócić uwagę na skład i zastanowić się jaka forma będzie miała najwięcej korzyści zdrowotnych.  W wielu preparatach właściwości wspomagające nasze ciało mogą być utracone podczas procesu przetwarzania.

Ostropest w formie ziaren

Ziarna ostropestu

Jest to najbliższy naturze i najmniej przetworzony produkt dlatego nie trzeba tłumaczyć dlaczego jest najlepszym wyborem. Będziemy potrzebować młynka, który poradzi sobie ze zmieleniem bądź moździerza do zamienienia ich w pyłek. Uzyskujemy wtedy najświeższe źródło sylimarolu (składnika na którym najbardziej nam zależy).  Ziarna możemy kupić już za ok. 5 zł / 100 gram. Po zmieleniu staje się dodatkiem do praktycznie każdego dania. Jego smak jest neutralny, dzięki czemu możemy dodać go do kanapek, owsianki, jogurtów, sałatek itd.

Polecamy również zaparzanie nasion ostropestu w formie herbaty. Na rynku istnieją produkty z których możemy zrobić taką herbatę. Można również dodać ją do innych specyfików o podobnym działaniu np. do wywaru z czystka.

Ostropest mielony

Mielony ostropest

Ta forma znacznie ułatwia nam spożycie, nie musimy spędzać czasu na mielenie ziaren. Czy jest jednak równie skuteczna? Okazuje się, że nie. Przypominamy, że ostropest jest suplementem diety a nie lekiem. Z tego powodu nie ma nad nim żadnych kontroli jakościowych i nie wiemy do końca co znajduje się w pyłku z półki sklepowej i ile jego właściwości “wyparowało” od czasu zbiorów i przeróbki w miał. Mogą tam być także inne części tej rośliny jak chociażby kwiaty, czy łodyga które prawie nie mają żadnych właściwości.

Lepiej poświęcić trochę czasu i raz w miesiącu zmielić ziarna samodzielnie mając przy tym pewność co do składu. 1 kilogram ostropestu mielonego kupimy już za 12-15 złotych.

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu

Wygodny sposób na spożycie sylimarolu. Olej z ostropestu stosujemy 3 razy dziennie po łyżeczce 30 minut przed posiłkiem. Można dodawać go również do wypieków i sałatek. Prócz działania wewnętrznego może wesprzeć także przy stosowaniu zewnętrznym poprzez regenerację suchych i zniszczonych włosów, wzmocnić paznokcie i nadać im blasku. Okaże się także suplementem przydatnym podczas leczenia stanów zapalnych skóry.

Ważne jest tutaj aby znaleźć odpowiednie źródło i sprawdzić jakiej obróbce został poddany olej. Proces filtrowania i tłoczenia mógł osłabić jego właściwości. Cena waha się w granicach 10 złotych za 100 ml. 

Ostropest w tabletkach

Sylimarol - Ostropest

Jak już mówiliśmy jeden z najwygodniejszych form spożycia. Czy równie skuteczny jak pozostałe? Ciężko powiedzieć. Na rynku istnieje wiele produktów na bazie sylimarolu, jednym z najpopularniejszym jest produkt o dokładnej nazwie: Sylimarol od firmy Herbapol. Jest to wyciąg z łuski ostropestu plamistego. Ponoć to w niej znajduje się najwięcej właściwości. Warto zwrócić uwagę na to, że “Sylimarol 70mg” tego producenta zdobył nagrodę produktu roku 2013 w kategorii “preparaty na wątrobę” od wydawnictwa “Apteka” Sp. z o.o.

W ulotce znajdujemy następujące dawkowanie: 3 razy dziennie po 1 tabletce zaraz po jedzeniu. Dowiadujemy się z niej także, iż lek ten wymaga stosowania regularnego przez okres od 2-4 tygodni do 6 miesięcy. Dzienna dawka zatem wynosi 200 mg maksymalnie 400 mg. Znajdziemy w niej również informacje o działaniu w przypadku poważnych zatruć. Po konsultacji z lekarzem możemy zwiększyć dawkowanie do 5 tabletek.

Gdzie można kupić ostropest?

Ostropest jest dość popularny dlatego też możemy kupić go w wielu drogeriach i sklepach spożywczych. Warto jednak dołożyć kilka złotych zwrócić uwagę na to, aby był on z jak najlepszego źródła tj. produkty z etykietą BIO / EKO z kontrolowanych upraw. Ostropest znajdziemy również w sklepach ze zdrową żywnością i ziołami. Kolejną alternatywą są sklepy internetowe. Dużą plusem zakupów przez internet jest to, że możemy na spokojnie przeczytać opis danych produktów oraz porównać ich skład i cenę.

Skutki uboczne ostropestu

Ostropest pod kątem szkodliwości na nasz organizm jest obojętny. Nie posiada toksyn, które bezpośrednio mogły by zagrażać naszym organom. W ulotkach produktów na bazie ostropestu nie znajdziemy żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o alergików czy też szkodliwe interakcje z lekami i innymi składnikami diety. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w razie wątpliwości. Przez pierwsze dni należy obserwować swój organizm aby upewnić się, że na pewno nie ma żadnych skutków niepożądanych. Producenci np. sylimarolu w tabletkach przestrzegają jedynie przed podawaniem tego produktu dzieciom z racji tego, iż nie przeprowadzono żadnych badań z udziałem dzieci.

Uprawa ostropestu

Uprawa ostropestu w Polsce

Z racji nie dużej ceny jego uprawa może okazać się zbyt pracochłonna i nieopłacalna. Samodzielna uprawa jest raczej wyborem ogrodników ze względów estetycznych. Osoby, które lubią zajmować się takimi roślinami i samodzielnie kontrolować ich jakość mogą zrobić to na własną rękę. Ostropest plamisty rośnie do wysokości 150 centymetrów. Szerokość dorosłego krzewu liczy ok 60 centymetrów. Ostropest charakteryzuje się palowym systemem korzennym na który składa się korzeń główny, który osiąga długość do 150 centymetrów w głąb ziemi. Odrastają od niego korzenie boczne. Jego liście o kolczastych brzegach są koloru ciemnozielonego o białych marmurkowych wzorach. Osiągają one do 50 centymetrów długości i około 25 centymetrów szerokości.

Kwiaty są koloru fioletowo-różowego i wydzielają delikatny zapach. Wyglądem przypominają kwiaty ostu, ich średnica nie przekracza 5 centymetrów. Rozkwitają w od lipca do sierpnia. Jej owoc to niełupka z puchem kielichowym (2 razy dłuższy od samego owocu).

Ostropest nie ma dużych wymagań co do środowiska w jakim rośnie. Poradzi sobie w każdym rodzaju gleby o pH 5,7-7,2). Roślina ta jednak ciężko znosi zbytnią wilgotnością podłoża. Najlepsze warunki rozwoju ma na słonecznych i otwartych miejscach. Nie wymaga ona żadnego rodzaju nawozów.

Ostropest plamisty najlepiej sadzić pojedynczo, prezentuje się wtedy najbardziej okazale. Nie ma problemu z sąsiadowaniem z innymi roślinami, dlatego też można tworzyć różne kompozycje kwiatów z jej udziałem. Roślina ma kolce, dlatego też warto zadbać aby nie stanowiły one żadnego zagrożenia dla domowników, zwierząt i dzieci. Z racji swoich gabarytów nie nadaje się jako roślina doniczkowa.

W filmie wideo znajdującym się poniżej zaprezentowane zostały kolejne etapy rozwoju rośliny i zbiory na plantacji:

Podsumowanie

Ostropest ma wiele zastosowań, które leczniczo wpływają na nasze ciało. Z racji swoich leczniczych i bardzo niskiej toksyczności warto wypróbować działanie tej rośliny na sobie dbając o wątrobę i pośrednio na inne organy. Osoby spożywające dużo alkoholu, tłuste potrawy i dużo niezdrowego jedzenia powinny zastosować ją profilaktycznie aby ograniczyć proces jej degeneracji. To samo tyczy się chorych, przyjmujących silne leki oraz kobiety, które korzystają z tabletek antykoncepcyjnych.

Cena jest bardzo niska a sam produkt możemy przechowywać przez długi czas. Można dodać ostropest do wielu potraw czy też herbat. Tworząc z niego nawyk  na lata, zaoszczędzimy sobie problemów z chorobami starczymi takimi jak alzheimer i ograniczymy ryzyko zawału.  Naszym zdaniem jak najbardziej warto zainwestować w ten dar od natury i zadbać o swoje zdrowie profilaktycznie.

Źródło:


Zobacz także nasze inne artykuły:

ashwagandha

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobry artykuł! Sama regularnie spożywam ostropest bo jestem zmuszona pić dużą ilość tabletek. Świetna osłona na wątrobę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.